Kommentarer

  1. laeudfitg | 26. oktober 2011 | 13:42

    qcrQhu , [url=http://gnbonqzyaaos.com/]gnbonqzyaaos[/url], [link=http://uflhggfjipot.com/]uflhggfjipot[/link], http://mvkxwqcuekqy.com/

  2. qidfvufaen | 23. oktober 2011 | 17:07

    uIV2GW , [url=http://saicybrhpyqr.com/]saicybrhpyqr[/url], [link=http://ynififdtpwbt.com/]ynififdtpwbt[/link], http://btsmbypcfwct.com/

  3. Kourtney | 22. oktober 2011 | 01:33

    Haha, shouldn't you be charging for that kind of kownledge?!

  4. Hans | 19. august 2011 | 18:34

    Venstreekstremister min bare... To fyre i Adidas-trøjer? det er sgu sikkert nogen fra MoA der er blevet sure over at han er gået over et eller andet de har lavet. Det kan også være et værk en eller anden grafittimaler der i mellemtiden er død har lavet... Nu kommer jeg en del ude i det dér ungdomshus på Dortheavej og jeg har godt nok ikke set mange Adidas-trøjer derude..

  5. jonsooon | 13. august 2011 | 16:52

    http://www.art-for-a-change.com/Obey/index.htm

  6. Nicklas | 13. august 2011 | 13:16

    Saglig journalistik om sagen:

    "He added that he did not believe his attackers were affiliated to the 69 youth house."

    http://www.guardian.co.uk/artanddesign/2011/aug/12/shepard-fairey-beaten-danish-mural

  7. Jørgen | 12. august 2011 | 09:45

    Så ud af min øjenkrog... Hvis ikke du vil have at Euroman skal figurer som SE&HØR bør du nok lige forhører dig lidt om din fakta inden du smider sådan en historie ud i det offentlige rum.
    Det er jo første gang du bare bladre noget ud uden at følge op.
    Obey trøjer koster IKKE 400 og kasketter koster IKKE 120 kr
    Tag dog og FØLG OP med folk der faktisk kender Shepard, Amanda og Romeo... Fra deres sider lyder det ikke somom du har husket det hele... Husk at når du sender artikler ud i det offentlige rum, er det for sent at lave om på.

  8. Madsen | 11. august 2011 | 17:50

    I må ikke gå og slå på mor.
    I må ikke gå og slå på mor.
    Nej for mor har det røde.
    Og så skal vi være søde.
    I må ikke gå og slå på mor.

    Må vi ikke gå og slå på mor?
    Må vi ikke gå og slå på mor?
    Skal vi virkelig være søde.
    bare fordi hun har det røde?
    Må vi ikke gå og slå på mor?

    http://www.youtube.com/watch?v=xpvr9bMAlpY

  9. P.C. | 11. august 2011 | 15:22

    Maler eller tappeserer, -- det er jo færdig printet Tapet der rullses op, --- er det for besværligt at male ?
    Det er på kanten af kejserens nye klær ; tapet kunst eller malerkunst ? 250 tusinde til marketing for tappeserer kunst, Det er da både moderne og nemt, måske for nemt.

    http://politiken.dk/fotografier/reportagefoto/ibyenfotos/ECE1357855/foto-her-er-obama-kunstnerens-aftryk-paa-koebenhavn/

  10. peter | 11. august 2011 | 15:07

    "Det vidner om komplet mangel på indsigt, at Shepard Faireys kunstværk på Jagtvej 71 (ikke 69) i sidste uge blev ødelagt. Men at give angribe manden fysisk, give ham tæsk, det er decideret afstumpet.

    Shepard Fairey har aftjent sin værnepligt i punkmiløjet, men er ikke vokset fra det. Han er millionær, men render stadig rundt med maling på fingrene i Ramones t-shirt. Manden deler i bund og grund de samme værdier, som de, der føler sig forurettet på Nørrebro. Eller gør de? Vold er en ikke ubetydelig forskel i ens indstilling til andre mennesker."

    Hvordan kan ovenstående ikke opfattes som om at du Kristoffer tror at det var ungeren/nørrebro folk der overfaldt Shepard i kødbyen??
    -Men når han nu har løst det med dialog og drukket bajere med ungerens folk -hvorfor skulle de så give ham tæsk??? det giver ingen mening. ---kødbyen er fyldt af brider på stoffer! ikke af ungeren folk det ved alle der kommer der!.

    ..Og alt det der med punk og værnepligt osv er så lamt -som om man kan lave reklame kunst og være punk samtidig! som om man kan være evigt cool ved at ha skatet og punket og gå med en ramones t-shirt... --kan du ikke selv se hvor plat det er? H&M laver ramones t-shirts....

    Og shit hvad sker der for freaksne herinde -prøv lige at skrid med jeres uriasposten links!!!!

Din Kommentar

CAPTCHA
Opret indlæg Alle felter skal udfyldes

Arkiv

Kategori

Abonnér på denne blog

Get RSS feed

BLOGGERE