Supermodeller indtjening
Foto: Getty Images Den engelske supermodel Kate Moss

Supermodeller indtjening

Her er verdens bedst betalte supermodeller

Who run the world? Supermodeller.

De er unge, de er smukke, og deres Instagram-profiler tæller følgere i millionvis. Men det er ikke kun følgere, de har millioner af. Tilsammen har de tjent, hvad der ligner en milliard danske kroner.

Der er store penge i at være supermodel, og det prestigefyldte Forbes Magazine har lavet en liste over de højst betalte modeller i hele verden i 2016.

Bare lige for at sammenligne, så har Statsministeriet ”kun” lidt over 114,3 millioner kroner at rykke rundt med ifølge den nye finanslov, der blev fremlagt for et par dage siden.

Gisele Bündchen kan fejre 14 års jubilæum på Forbes liste over de modeller, der kan hæve den største løn. Og det kan den legendariske brasilianer altså, selvom hun er pensioneret fra supermodelverdenen i en alder af 36 år. I år ligger hun endnu engang lunt på førstepladsen med en stille og rolig indtjening på omkring 204 millioner danske kroner.

Pension og skuespillerindekarriere til trods er der ikke noget, der tyder på, at Gisele Bündchen må vige tronen for nogen foreløbigt. For man kan ikke just sige, at hun har nogen konkurrent, der ånder hende i nakken.

Hun har fået intet mindre end 134 millioner kroner mere ind på kontoen end landsfællen Adriana Lima, der indtager andenpladsen med 70 millioner kroner.

Og efter andenpladsen bliver løbet tæt. 20-årige Kendall Jenner er strøget direkte ind på en tredjeplads med en hyre på 67 millioner kroner. Og det er endda kun et år siden, at Kardashian-søsteren kunne læse sit navn på den gyldne liste for første gang.

På bunden af listen ligger blandt andre Kate Moss og skraber, der kun tjente 33 millioner danske kroner. Bedre held næste år.

Så hvis du vil sikre dig en kornfed pension fuld af guld og campari uden at løfte dig fra poolsengen, skal du blot imponere en af disse guddommelige kvinder på listen herunder. Supermodellerne er listet efter deres betaling i amerikanske dollars i 2016. 

Brasilianske Gisele Bündchen: $30.5 millioner

Brasilianske Adriana Lima: $10.5 millioner

Work could not be easier when the director/photographer is your best friend @jeromeduran 💖💖💖💖💖💖💖💖

Et billede slået op af Adriana Lima (@adrianalima) den

Amerikanske Kendall Jenner og Karlie Kloss: $10 millioner

unpublished by @mertalas + @macpiggott

Et billede slået op af Kendall Jenner (@kendalljenner) den

#helloJuly ☀️😎👙

Et billede slået op af Karlie Kloss (@karliekloss) den

Amerikanske Gigi Hadid og engelske Rosie Huntington-Whiteley: $9 millioner

NEW #RosieforAutograph antique green silk & lace padded balcony bra @marksandspencer #LinkInBio 💫🌟

Et billede slået op af Rosie Huntington-Whiteley (@rosiehw) den

Engelske Cara Delevingne: $8.5 millioner

Walk in the park/dog/cat walk @chanelofficial

Et billede slået op af Cara Delevingne (@caradelevingne) den

Sydafrikanske Candice Swanepoel og kinesiske Liu Wen: $7 millioner

#fb 📸 @gregkadelstudios @victoriassecret #hawaii @cgonzalezbeauty @shintaroteraoka @nikibaratta 🐜

Et billede slået op af Candice Swanepoel (@angelcandices) den

#offduty with @laperlalingerie today #laperla

Et billede slået op af Liu Wen (刘雯) (@liuwenlw) den

Australske Miranda Kerr: $6 millioner

💋

Et billede slået op af Miranda (@mirandakerr) den

Russiske Natalia Vodianova og hollandske Lara Stone: $5.5 millioner

Take me back.... @sebastianfaena #miami ☀️👯

Et billede slået op af Lara Stone (@lara_stone) den

Hollandske Doutzen Kroes, Engelske Kate Moss and Alessandra Ambrosio fra Puerto Rico: $5 millioner

It’s official! As of today I’m the new @hunkemoller brand ambassador ❤️ So proud! #newHKMstory #DoutzenStories

Et billede slået op af Doutzen Kroes (@doutzen) den

Bonjour 💭💕💭💕

Et billede slået op af Alessandra Ambrosio (@alessandraambrosio) den

Joan Smalls fra Puerto Rico: $4.5 millioner

A hammock + beautiful water: Check. But a hammock IN beautiful water: Double Check! #💦 #IJS

Et billede slået op af Joan Smalls (@joansmalls) den

Amerikanske Lily Aldridge, ungarske Barbara Palvin, amerikanske Jasmine Tookes og Taylor Hill: $4 millioner

Et billede slået op af Lily Aldridge (@lilyaldridge) den

💁🏻

Et billede slået op af Barbara Palvin (@realbarbarapalvin) den

👻 JasTookes

Et billede slået op af Jasmine Tookes (@jastookes) den

Hey San Francisco come meet me at the Powell St Victoria's Secret store from 6pm-7pm! @victoriassecret

Et billede slået op af Taylor Hill (@taylor_hill) den