JEG ER LIGE kommet tilbage fra Haiti. Der er fuldstændig kaos nu. Jeg har ikke været der i et par år, først kom corona, og så opstod der en voldsom uro i landet. Men sammen med min søn, Asger, besluttede jeg, at vi måtte derover igen.
Vi har et projekt derovre, en slags refugium, vi prøver at bygge op fra bunden. Det ligger på et fantastisk sted i Cap-Haïtien på nordkysten af Haiti. Der er jeg kommet siden jordskælvet i 2010, der ramte ved Jacmel, hvor jeg boede.
Siden har jeg ikke været på sydkysten på Haiti. Jeg har opgivet Jacmel. Det er meget smertefuldt for mig: at miste drømmen om det hus, jeg havde regnet med, jeg skulle bo i i resten af mit liv.
Børn af kendte filmfolk snupper hovedrollerne og de eftertragtede skolepladser igen og igen. Er filmindustrien blevet en motorvej af forlommer? Blandt skuespillere og Skuespillerskolen er der stor uenighed.