Sådan føles det at skrive en bestseller – med sin kone

Sådan føles det at skrive en bestseller – med sin kone

Journalisten Kim Faber har sammen med sin hustru, tv-værten Janni Pedersen, stor succes med krimien ’Vinterland’, som har solgt over 55.000 eksemplarer. Faber har nu sagt sit job gennem 25 år op og skriver bøger på fuld tid.

Sådan føles det at skrive en bestseller – med sin kone
Offentliggjort

Jeg har altid haft det at skrive en roman som en lidt skjult ambition, og jeg havde det nok i baghovedet, at det skulle ende med at være en krimi. Jeg har læst rigtig mange krimier, og jeg elsker genren. De er jo reproduktionen af den måde, vi har fortalt historier til hinanden på i mange, mange år.

En ny tids eventyr og sagaer med en helt, der møder nogle forhindringer, som vedkommende skal overstige for at komme ud på den anden side. En af mine gode venner, Jesper Stein, skrev sine to første krimier, ’Uro’ og ’Bye Bye Blackbird’, mens han var journalist på Jyllands-Posten, og gennem årene har Jesper fra tid til anden prikket til mig og spurgt, om jeg ikke også snart skulle skrive en roman.

For to år siden gik jeg i gang i det små. Til at begynde med udviklede jeg en karakter. Jeg havde en fuldtidsstilling på Politiken, så i et par måneder skrev jeg hver morgen fra klokken fem til klokken syv, før jeg gik på arbejde.

Langsomt voksede Martin Junckersen, kaldet Juncker, frem. Den arketypiske hovedperson i en krimi er en hårdkogt mand eller kvinde, om vedkommende så er adfærdspsykolog, betjent eller detektiv.