Money, money, money! Kunsten at tjene penge (og bruge dem alle sammen igen)

Der findes to typer mennesker: Dem, der tjener penge. Og dem, der bruger dem. Det nye afsnit af Euromans podcast ’Arbejdstitel’ handler om at spendere dem, så man lever bedst muligt.

Offentliggjort

Alle taler om penge. Alle tænker på dem. Vi tjener dem, mangler dem, bruger dem og gemmer dem. Dem, der siger andet, lyver. For vi lever i en verden, hvor penge betyder alt.

Og det er lige netop det, det nye afsnit af ’Arbejdstitel’ handler om. Om privatøkonomi og penges betydning for Kristoffer Dahy Ernst og Oliver Ennés liv. 

De to er i vanlig stil veloplagte værter på podcasten, der tager livtag med det fænomen, som betyder så meget for os alle – uanset om vi vil det eller ej.

Der findes to typer mennesker: Dem, der tænker på, hvordan de kan bruge penge. Og dem, der tænker på, hvordan de kan tjene penge. 

Oliver Enné og Kristoffer Dahy Ernst hører til i første kategori. Og samtalen i podcastepisoden bærer nok også mere præg af en samtale om, hvordan man bruger sine penge til at have et sjovere og bedre liv – præcis som de uskrevne regler i ’Arbejdstitel’ lægger op til.

Oliver har netop brændt et stort beløb af på at købe en Mitsubishi Outlander, som han betalte kontant. Kristoffer er stadig irriteret over en alt for dyr taxatur i sommerferien, der slet ikke stod mål med den oplevede værdi.

Det er en kunst at bruge penge. Og det er en kunst at bruge dem rigtigt, for selvom noget er hamrende dyrt (fx en burger og en Dry Martini i lobbyen på Sunset Tower Hotel i Los Angeles), så kan det sagtens være alle pengene værd.

Det – og meget, meget mere – er noget af det, de to værter kommer ind på det nye afsnit af ’Arbejdstitel’, som er ude på alle platforme nu. Lyt der, hvor du normalt lytter til dine podcasts.