Ferietips til sommeren: Her er Euroman-redaktionens favoritdestinationer

Hvor skal du hen? Hvad skal du se? Hvor skal du bo? Hvad skal du spise? Euroman-redaktionen løfter sløret for deres bedste rejsetips til sommeren, både på de hjemlige breddegrader og i udlandet.

Offentliggjort
Paywall preview

Chamonix

Kristoffer Dahy Ernst

→ ’The mountains are calling and I must go,’ skrev naturalisten og forfatteren John Muir for 150 år siden. Det var værd at efterleve dengang, det er værd at efterleve i dag. Da vinteren allerede var på hæld, var jeg i Chamonix. Mange forbinder byen med skiløb og vintersport, og der er da også 100.000 overnatninger i døgnet i den franske bjergby, men om sommeren er der 130.000, og jeg forstår hvorfor. 

Der er varmt i dalen og koldt på toppen, bjergene er usandsynligt, ja, bjergtagende, og uanset om man vil løbe, køre mountainbike, vandre, spille tennis eller bare glo ud over landskabet, så findes der næppe et bedre sted i hele Europa.