Ulysse Nardins nyeste dykkerur er lavet i anledning af The Ocean Race, en international kapsejlads, som afholdes hvert tredje år og går jorden rundt. Det 44 mm store ur er af samme grund lavet af genbrugte fiskenet med en rem i genanvendt polyester, hvorfor Ulysse Nardin kalder det ’et bæredygtigt luksusur.’
Det kan måske diskuteres, eftersom den begrænsede kollektion også er udstyret med en urkrans i carbonium, et patenteret kulfibermateriale, der oprindeligt er udviklet til luftfartsindustrien, men lidt har også ret. Uret er vandtæt til 300 m og udstyret med et urværk med antimagnetiske siliciumkomponenter og en gangreserve på 60 timer. Det er lige før, at man kan høre kaskelothvalerne synge.
Annonse
Vejen til dit næste urkøb
Problemet med mange urbøger er, at de ofte ikke handler så meget om at læse om ure, som de handler om at bladre billeder af ure. Nu er der intet galt med en god coffee table-bog, men den nye ’Timepieces – A Lifelong Love and Passion’ har en anden tilgang. Den franskfødte forfatter Laurent Martinez er forhandler af ure og konsulent for Wright Gallerys urafdeling.
Han er i årenes løb stødt på samtlige Rolex Daytona’er, et lommeur lavet af Napoleons urmager og et Patek Philippe ref. 2499 med evighedskalender og kronograf, der blev solgt for næsten en million dollars. I bogen giver han tips til vintage-urenes verden, krydret med personlige anekdoter.
Jeg har kun lært halvdelen af, hvad min far kunne med sine hænder. Og mine børn har lært mindre end halvdelen. De kan ingenting. Jeg tror, det vildeste, de kan, er at binde deres snørebånd. Det, tror jeg, kan være roden til noget af den mistrivsel, vi oplever.