Emilie Martinsen-Kønigsfeldt med hunden Cookie. Værket af den amerikanske kunstner James Turrell er bygget ind i stuevæggen, hvorfra dets lys står og pulserer i forskellige farver, så også stemningen i rummet er under konstant forandring. Stolene er af Gerrit Rietveld, bordet af Mathieu Lehanneur, og lampen i loftet fra Lindsey Adelman Studio. Lågkrukken af Helle Mardahl matcher i både farve og materiale den lille bolsjelignende skulptur af Maria Bang Espersen.

Emilie er arving til en af Danmarks største modevirksomheder: ”Jeg er enebarn, så selvfølgelig pegede pilen på mig”

Succes er ikke en mulighed, men et must for Emilie Martinsen-Kønigsfeldt, 42, der i årevis forsøgte at undgå sin skæbne som arving til en af Danmarks største modevirksomheder. I dag er hun trådt ind i rollen som ejer af og kreativ front-figur for By Malene Birger, for det forpligter, når man er født med flere privilegier end de fleste – og er opdraget til at skulle arbejde lidt hårdere og være lidt sødere, når verden tror, at man er kommet let til sine sejre.

Offentliggjort

NOGLE HAR ARBEJDET sig op, og andre er født ind i den verden, der ender med at definere dem. 

Emilie Martinsen-Kønigsfeldt tilhører den sidste kategori. Hendes forældre regerede modebranchen i 00’erne og 10’erne, og familien er det tætteste, man kommer på dansk fashion royalty

Faren, Niels Erik Martinsen, grundlagde firmaet IC Group og gjorde bl.a. InWear, Carli Gry og By Malene Birger obligatoriske i danske kvinders klædeskabe, og moren, Lykke Martinsen, ejede og drev den legendariske butik IC Companys på Strøget i København. 

Selv vendte Emilie Martinsen-Kønigsfeldt blikket væk fra modebranchen og ud i verden. Hun blev professionel springrytter og flyttede tidligt til udlandet, hvor hun mødte sin mand og fik sine første to børn, indtil familievirksomheden havde brug for hende i København, og rollen som kreativ frontfigur i By Malene Birger ikke var til at afslå.