Han har gjort passionen for herretøj til en levevej: ”En mand skal altid have en dobbeltradet mørkeblå sportsjakke i kraftig twill i sin garderobe”

Nicolas Gabard har de sidste 10 år været med til at redefinere den klassiske garderobe og sætte Frankrig tilbage på det gode herretøjs landkort.

Han har gjort passionen for herretøj til en levevej: ”En mand skal altid have en dobbeltradet mørkeblå sportsjakke i kraftig twill i sin garderobe”
Offentliggjort

Nicolas Gabard var egentlig advokat, men det meste af sin fritid brugte han på at jage efter vintagetøj på diverse loppemarkeder i Paris.

I 2013 gjorde han så passionen for herretøj til en levevej, da han lancerede Husbands, der tager navn fra John Cassavetes film fra 1970.

Herfra har han de seneste små 10 år været med til at redefinere den klassiske garderobe og sætte Frankrig tilbage på det gode herretøjs landkort.

Vi kender den italienske og den britiske skrædderskole. Hvor placerer du den franske stil og Husbands henne?

”Det er lidt en 'kliché', men som et fransk mærke har vi en slags position mellem den engelsk minimalisme og den italiensk ekstravagance. Vi har det britiske fokus på strukturerede skuldre, lange jakker, lige bukser, men vi kan også godt lide at udfordre klassikerne, som italienerne ville gøre det.

Den franske skoles kærlighed til at blande forskellige universer, farver eller endda priser er også vores styrke i dag, hvor alt er standardiseret, og alle ligner hinanden. Det er en daglig dosis sjov og poesi, der gør fransk stil en lille smule anderledes.”

Hvilke kulturelle personer har gennem tiden inspireret dig?

”Der er så mange, så lad mig lave en liste efter årtier: 1920'erne: Charlie Chaplin; 1930'erne: Gary Cooper; 1940'erne: Jean Gabin; 1950'erne: Cary Grant; 1960'erne: Serge Gainsbourg; 1970'erne: David Bowie; 1980'erne: Bryan Ferry; 1990'erne: Jarvis Cocker; 2000'erne: The Strokes; 2010'erne: Nick Cave.”

Hvilken genstand skal en mand altid have i sin garderobe?

”Humor og en dobbeltradet mørkeblå sportsjakke i kraftig twill; den passer til alt fra denim og americana-stilen til pæne grå bukser.”

Hvad er dit næste køb?

”Et par gamle Seville Lucchese-cowboystøvler. Jeg er virkelig vild med de her Western Ivy-looks, som man så på Robert Redford og Andy Warhol i begyndelsen af 1980'erne.”

Hvilken bevægelse inden for verden af klassisk herretøj ser du lige nu?

”Fra de meget tidlige stadier af Husbands har vi troet på, at folk vil søge mod skræddersyet og klassisk tøj af eget valg snarere end af pligt, og det er også det, vi ser nu. Kunder, der bærer den klassiske garderobe, fordi deres arbejde dikterer det – bankfolk, advokater, corporate people – forlader markedet og erstattes af kunder, der bærer den klassiske garderobe af lyst.

Færre og færre kunder har en stiv dresscode, hvor kun jakkesættet er tilladt. Alt er nu muligt, streetwear er over det hele. Covid har været katalysatoren for den bevægelse, men tendensen startede længe før.

Klassiske mærker skal forstå, at kunderne vil mikse og matche deres tøj: hættetrøjer med jakker, sneakers med jakkesæt, americana chinos med frakker. For brands som os handler det om at lave ægte og kreativt skræddersyet tøj. Det stopper dog ved træningsdragter og lædersneakers. Dem skal vi holde os fra.”

Hvad er det bedste loppemarked i Paris, og hvor skal man lede efter vintage?

”Les Puces de Saint Ouen selvfølgelig. Det er åbent lørdag, søndag og mandag. Chez Amar er stedet for vintage, når det kommer til skræddersyet tøj og sko.”

Hvilke typer af jakkesæt er gode at iklæde sig, når det kommer til henholdsvis vinter- og sommerjakkesæt?

”Til vinteren er der tre bud: et tungt, mørkegråt sæt af den britiske slags i en blanding af uld og twill og med nålestriber; et marineblåt kridtstribet i flannel; et i kamelfløjl. Til sommer: et cigarbrunt hørsæt; et mørkeblåt sæt med 20-30 procent mohairuld, der også giver et lidt skinnende aspekt til stoffet; et sæt frescould i Royal Air Force-blå.”