Hvordan sammensætter man sin stil ud fra enkelte detaljer og gode materialer? Hampus von Hauswolff fra Nitty Gritty giver dig svaret her

Hvordan sammensætter man sin stil ud fra enkelte detaljer og gode materialer? Hampus von Hauswolff fra Nitty Gritty giver dig svaret her

30-årige Hampus von Hauswolff arbejder som indkøber hos tøjbutikken Nitty Gritty i Stockholm, og så går han meget op i, at hans tøj skal være holdbart og velproduceret. Her fortæller han om sin garderobe.

Offentliggjort

"Min stil er defineret af de enkelte detaljer og de materialer, som mit tøj er lavet i – det skal være holdbart og virkelig velproduceret, hvis det skal finde vej til min garderobe.

Som mange andre har jeg været igennem flere forskellige stilstadier, men der, hvor jeg er landet nu, vil jeg betegne som ret klassisk."

Kasket

"Butikken Nitty Gritty, som jeg arbejder for, har startet sit eget brand, der hedder Nitty Gritty Worldwide, hvor kasketten er fra. Det er et ret nyt projekt, hvor vi tager udgangspunkt i mennesker, vi kender og bliver inspireret af.

Kasketten er produceret i USA og har vores eget logo på. Hele linjen er blevet virkelig godt modtaget. Det er spændende at lancere noget selv, og vi kommer også til at fokusere mere på det i fremtiden."

T-shirt

"Min sorte T-shirt er vintage med et påtrykt Picasso-kunstværk. Jeg har købt den på eBay. Picasso lavede i tidernes morgen en masse keramik i den franske by Vallauris, og det er det, der refereres til på T-shirten.

Ligesom skjorten bruger jeg nok også denne T-shirt en gang om ugen, for den har et perfekt fit. Jeg kan godt lide T-shirts med grafik, hvilket stammer fra min tid som skate-interesseret."

Hvordan sammensætter man sin stil ud fra enkelte detaljer og gode materialer? Hampus von Hauswolff fra Nitty Gritty giver dig svaret her

Skjorte

"Skjorten er en gammel sag fra Comme des Garçons, som jeg har stjålet fra min far. Den har et dejligt roomy fit. Det er omkring syv år siden, jeg overtog den, og før det havde han nok haft den i 15 år, så den har en del år på bagen. Men designet er tidløst, og stoffet er tydeligvis af højeste kvalitet, da jeg bruger den minimum én gang om ugen, uden at det egentlig kan ses. Den er en af mine klare garderobe-favoritter."

Jeans

"Jeansene er et par vintage fra Yohji Yamamoto. Jeg købte dem, da jeg var i Japan, hvor der er en masse gode vintagebutikker. Japanske brands er virkelig en ting for mig, og jeg plejer at shoppe rimelig heftigt, når jeg er i landet. Mine jeans skal som minimum være straight fit; jeg kan godt lide silhuetten. De er langt mere komfortable end de smalle af slagsen."

Sko

"Kiko Kostadinov lavede de her sko i samarbejde med skobrandet Camper for nogle år siden. De er inspireret af en arbejdssko og har en elastisk snørelukning, som er meget praktisk. Jeg kan godt lide sko, man ikke skal snøre selv. De er meget plain, går til mange ting og kan bruges hele året rundt."