”Perfektion er kedeligt og derfor ikke målet. En følelse af at være velklædt opstår i mødet imellem en gennemført stil og noget, som udfordrer. Enten mig selv eller andre.”
”Enhver, som udfordrer det klassiske jakkesæt.”
”Jeg kan ikke undvære mine hatte. Jeg samler på hatte og udvider hver sæson min samling, så jeg har snart brug for en større hattegarderobe. Uanset hvilket humør jeg er i, er der altid en hat til situationen. Det ender altid med, at hele selskabet danser rundt i hatte, når jeg holder middagsselskab og fester hjemme i min lejlighed.”
”En af mine tidligst indkøbte Henrik Vibskov-archive pieces har jeg stadig. Det er en fortolkning af en hvid skjorte, hvor der er leget med silhuet og historiske referencer. Den er et godt eksempel på en designidé, der er gennemført uden at gå på kompromis. Da jeg købte den, var jeg stadig studerende og boede i Jylland. Jeg fandt den på en endagstur til København og fik fingre i den sidste, der var tilbage. Jeg kan godt lide tanken om, at den har fulgt mig lige siden og nu står som et symbol på det, jeg arbejder med.”
”The master of all black: Yohji Yamamoto (japansk designer, red.).”
"Lidt skør, meget uden for flokken og unik på den rigtig gode måde. Heldigt, at der findes typer som Rune Park, der tør, hvor vi andre forsvinder i mængden."
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.