Svenske Triwa står bag verdens første ur lavet på illegale våben.
TRIWA X HUMANIUM METAL hedder det og vil blive solgt i slutningen af marts i et begrænset oplag. 500 stykker af armbåndsuret er til rådighed.
Hvorfor genbruge ulovlige våben til at fremstille et ur?
Annonse
Sammen med den svenske udviklingsorganisation (IM) er det Triwas formål at "bekæmpe en global epidemi med over 500 millioner ulovlige skydevåben over hele verden," lyder det blandt andet i en pressemeddelelse.
Noget af salget fra urene vil gå til at genopbygge konfliktramte områder i verden.
Samtidig vil Triwa også lancere et crowdfundingprojekt på Kickstarter, hvor man kan donere penge i kampen mod våbenhandel.
Jeg har kun lært halvdelen af, hvad min far kunne med sine hænder. Og mine børn har lært mindre end halvdelen. De kan ingenting. Jeg tror, det vildeste, de kan, er at binde deres snørebånd. Det, tror jeg, kan være roden til noget af den mistrivsel, vi oplever.