Leder: Hvornår har du sidst gjort noget nyt?

Euroman har været den nye chefredaktørs verden i over 20 år. Men selvom magasinet er velkendt territorium – eller måske netop derfor – er det tvingende nødvendigt, at vi konstant prøver nye ting af. Derfor slår vi i det nye nummer af magasinet et slag for alle de stjerneskud, der kommer til at tegne fremtiden.

Leder: Hvornår har du sidst gjort noget nyt?
Offentliggjort

Rutiner er gode. Rutiner er trygge. De skaber stabilitet, og jo mere du gør noget, uanset om det er madlavning, cykling eller at være sammen med dine børn, des bedre bliver du til det. Men det forfærdelige ved rutiner er også, at de afholder dig fra at prøve noget nyt. Det er en skam.

I 2020 har jeg gjort en række ting for første gang. Jeg har løbet et ultraløb, 50 kilometer gennem Thy Nationalpark fra Hanstholm til Agger. I marts selvisolerede hele familien sig (takket være corona) i to-tre måneder i sommerhuset. Her bagte vi ligesom resten af verden banana bread, vi så foråret springe ud og blev bekræftet i, at hverken min kæreste eller jeg rev hovederne af hinanden eller vores børn, selv om vi var sammen nonstop. En meget god tryktest, inden vi blev gift i august. Det havde jeg heller ikke prøvet før.

Nyt er det også, at jeg er chefredaktør for Euroman. Dette er det første magasin med min signatur på lederpladsen. Og hvilken bedre anledning end udskiftning på chefredaktørposten til at genbesøge Euromans DNA og overveje, om vi er på vej i den rigtige retning? Skal vi fortsætte med det gamle? Eller skal vi gøre noget nyt?

Euroman er et fantastisk magasin, fordi det har været en del af rigtig mange danske mænds dannelse. Personligt har jeg læst magasinet i snart 20 år. Jeg var endda så heldig at arbejde som webredaktør på magasinet fra 2011-14, og nu er jeg tilbage. Hvorfor? Fordi det er et drømmejob at have et fælles rum med så mange danske mænd, der er oprigtigt interesserede i en løbende diskussion af, hvad mandens rolle er i samfundet i disse år – fortalt levende gennem features, portrætter og interviews med de mænd, der går forrest. Vi vil stadig levere nysgerrig og fortællende journalistik, som du ikke finder i andre magasiner i dette land. Vi vil stadig være skarpe på modestoffet, ligesom vi vil guide dig til den bedste kultur, mad og livsstil.