86-årige Erhard Filtenborg har løbet 538 maraton i 45 lande. Og han er langt fra færdig

86-årige Erhard Filtenborg har løbet 538 maraton i 45 lande. Og han er langt fra færdig

Hvor går vi mænd egentlig hen, når vi går på pension? Nogle rejser jorden rundt, andre spiller golf, mens andre igen bliver overvældede og går i stå. For hvad gør man med al den tid, man pludselig har fået foræret? Vi har mødt den 86-årige tidligere lokalpolitiker og civiløkonom Erhard Filtenborg.

Offentliggjort

LØRDAG DEN 28. APRIL 1984 løb Erhard Filtenborg, i en alder af 44 år, sit allerførste maraton fra Lyngby til Nærum. Syv år tidligere havde han givet sig i kast med Eremitageløbet, og efter flere år med regelmæssig løbetræning var det blevet tid til den legendariske distance. Bare én enkelt gang. 

Fornuftig, som civiløkonomer oftest er, løb han forsigtigt og kom i mål på fire timer og fem minutter. På trods af ømme ben de følgende dage trængte en tanke sig på: ’Hvad hvis jeg havde løbet lidt mindre defensivt?’ 

Tre uger senere løb han Københavns maraton og skar 18 minutter af sin tid. Sit næste maraton løb han på tre timer og 27 minutter.

538 maratoner i 45 lande senere er Erhard Filtenborg for længst gået på pension. Og han er blevet 86 år — med et gennemsnit på 13 maratoner om året. I sit gule murstenshus i Ølstykke, hvor han har boet med sin kone, Karin, siden 1967, kommer Erhard ud fra køkkenet. I hænderne har han en bakke med kolde drikkevarer.