Guten Morgen, det er fandme svært at bevare pessimismen med det vejr. Lysere tider gør virkelig godt for sjælen. Der er Morgenpost:
____________
Beautiful Maps. Jeg bliver aldrig træt af at kigge på kort. De her er rigtig smukke.
____________
Off the Grid er Washington Posts nye feature om fotografer, der opsøger steder og mennesker, der er langt fra hverdagens trummerum, som vi andre går og tumler med. At dømme ud fra den første sending billeder, er det helt sikkert værd at følge med.
Du så den sikkert i går, men hvis ikke: Zlatan har fået sin egen søgemaskine: Zlaaatan.
____________
Det er altid fedt at besøge Freunde Von Freunden og få et kig ind i private hjem fra hele verden. Ofte er de store byer som New York, Berlin og London osv. dækket godt af, men det hele bliver altid lige lidt mere spændende, når de bevæger sig væk fra the beaten track og besøger byer, der ikke just ligger lige for. Som her med Athen, hvor de har besøgt Chris Kontos. Måske man snart skulle på storbyferie i syden?
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.