For et par måneder siden formåede Radiohead at skabe en del røre, da det kom frem, at de ville udgive deres album 'The King of Limbs' som intet andet end en avis.
Efter en del ventetid er det fysiske album nu ude, og sikke en pakke. De gode folk på selectism.com har fået fat i en udgave af albummet, hvis fysiske indpakning vel bedst kan beskrives som et kinderæg på speed.
Albummet er designet som en regulær søndagsavis pakket ind i plastik, hvorpå titlen er printet. Med avisen følger to gennemsigtige 10"-vinyler, en cd og et perforeret kunstværk. I selve avisen er der grafik og tekst af Stanley Donwood, der som designer har arbejdet sammen med Radiohead i årevis.
Radiohead var også fremme i skoene i 2007, da de lod det være op til deres fans, hvor meget de ville betale for albummet "In Rainbows". På de følgende sider kan du se billeder af indpakningen, og vi må indrømme, at det ser særdeles indbydende ud. I øvrigt: Pladen er fremragende!
Radiohead - The King of Limbs.Radiohead - The King of Limbs.Radiohead - The King of Limbs.Radiohead - The King of Limbs.Radiohead - The King of Limbs.Radiohead - The King of Limbs.Radiohead - The King of Limbs.