Ubådsproducent skaber flydende luksusø

Hvem har ikke drømt om at være superskurk?

Ubådsproducent skaber flydende luksusø
Offentliggjort

Til dem, der allerede har baylineren, luksus-yachten og u-båden lanceres nu et nyt søgående drømmefartøj: en flydende ø.

Jo, den er god nok. Hvis du har smag som en James Bond-skurk og pengepung som en oligark, kan du snart anskaffe dig et luksuriøst domicil med eget springvand, penthouse og strandområde, der kan slå anker overalt i verden.

Eller, det vil sige, med dets 80 meter i højden og 117 meter i længden er der nok bedre plads til det flydende palads i åbent hav end i Frederiksholms kanal.

Ubådsproducent skaber flydende luksusø

Kokomo Ailand er øen, der kan sejle med en behersket fart af 8 knob, blevet døbt af sine opfindere. Firmaet, der har udtænkt det tropisk udseende fartøj, er de østrigske yacht- og ubådsdesignere Migaloo Private Submergible Yachts, som netop nu præsenterer det prangende vidunder på Monaco Yacht Show.

Daily Mail har talt med Migaloos administrerende direktør, Christian Gumpold, der tror, at det bliver en stor trend at bo til vands i fremtiden:

"Modtagelsen har været overvældende - alle vores kunder elsker ideen - og vi er i gang med at forhandle med adskillige, der er meget interesserede," siger han og fortæller, at designteamet har brugt nogle måneder på udkastet til Kokomo Ailand.

"De egentlige detaljer i udformningen - afhængig af, hvad kunden ønsker - bliver en meget længere og intens proces. Det er normalt i yachtindustrien."