Det er svært for en far, når hans døtre begynder at interessere sig for drenge. Især hvis man er action-filmstjerne som Mark Wahlberg. I et interview med talkshowværten Conan O’Brien fortæller Wahlberg om sine udfordringer på hjemmefronten.
Mark Wahlberg har fire børn, og begge hans døtre på fire og ti år er vilde med One Direction. Den yngste gemmer billeder af Harry på sit værelse for sin far.
”Jeg vil stikke Harry en på tuden, når jeg ser ham,” siger han.
Han fortæller også, at han overvejer at invitere dem til at lave titelnummeret til Transformers, invitere dem til premieren – og så banke dem sønder og sammen. Ikke bare Harry, men alle fem i One Direction. Se klippet her:
Selv om det er sagt i en sjov tone, kan det godt være, at One Direction og især Harry Styles skal begynde at sove med et øje åbent. I sin teenage-år var Mark Wahlberg en hårdkogt ungdomsforbryder og voldsmand. Han afsonede 45 dage for flere voldelige overfald, da han var blot 16 år. Et af dem, på en vietnamesisk mand, var så voldsomt, at han mistede synet på det ene øje.
I sine 20’ere droppede Wahlberg den kriminelle løbebane for at kaste sig oven en succesfuld Hollywood-karriere. Her har han blandt andet været med i Boogie Nights, The Fighter og Ted. Samtidigt har været executive producer på tv-serierne på Entourage og How to Make It in America. Snart er han aktuel i den fjerde udgave af Transformers.
Og så husker vi selvfølgelig også Wahlberg for kampagnerne for Calvin Klein i selskab med Kate Moss...
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.