'The Sessions': Religiøs handicapsex

'The Sessions': Religiøs handicapsex
Offentliggjort

Sex, religion og handicap er ikke tre ting, der normalt går hånd i hånd. Tværtimod. Men det gør det i det i filmen 'The Sessions'. Filmen handler om den lamme digter Mark O’Brien (John Hawkes), der i en alder af 38 år bestemmer sig for at miste sin mødom. Han er religiøs og skal derfor have velsignelse fra sin præst, før han kan springe ud i det. Præsten er frisindet og giver O'Brien et ’go for it’, og så er det ellers i gang. O'Brien får kontakt med sexterapeuten Cheryl (Helen Hunt), som skal hjælpe ham med det. Og så tager det hele fart.

Filmen, som er baseret på den virkelige historie om den journalistuddannede Mark O’Brien, er en sjov og rørende fortælling om digterens ønske om at føle sig bare en smule almindelig. For selv om han ikke kan bevæge sig, så fejler hans følesans i kroppen ingenting. Alt virker, som det skal. Især under bæltestedet. I rollen som O'Brien gør John Hawkes det forrygende. Han får publikum til at se O´Brien som mere end et handicappet menneske, vi skal have ondt af. Han bliver i stedet en ligeværdig ven. O’Brien er nemlig sjov. Ikke kun haha-sjov, men karakteren har en selvironi, der klæder ham. Og så er der tidspunkter, hvor han er sjov, fordi han er uskyldig og uvidende. For eksempel da han efter tre sekunders samleje med sexterapeuten får udløsning og spørger hende: ”Fik du også en orgasme?” Det er uskyldigt, ja nærmest sødt.

Filmen er velspillet (Helen Hunt var Oscar-nomineret som bedste kvindelige birolle). Den er fyldt med humor, selv om den skildrer alvorlige emner. Og den rejser en masse spørgsmål. Fx om alle har ret til et sexliv? Men vigtigst af alt, så fortæller filmen, at man ikke behøver bevæge sig for at røre andre folks liv.

*****

'The Sessions' har premiere den 7. marts. Se traileren her:

FACEBOOK Bliv ven med Euroman