Proteiner er musklernes byggesten. Og vi danskere er rigtig gode til at få tilstrækkeligt med protein gennem vores kost. Men det proteinrige måltid ligger som regel om aftenen. Og det kan vi faktisk gøre bedre. Du behøver ikke spise hakkebøffer til morgenmad. Arla har en løsning.
Omtrent 30 % af vores kost skal bestå af protein. Det er blandt andet det, der giver næring til vores muskler, så de kan blive bygget op efter træning. Og for at øge kroppens proteinoptag over hele dagen er det vigtigt at fordele indtaget af proteiner, så det ikke kun er aftenmåltidet, der er rigt på proteinernes vigtige byggesten.
Derfor lancerer Arla nu Arla Cultura Protein+. En række produkter, der er oplagt som velsmagende og nærende proteinkilde til havregrynene om morgenen eller efter træning. Serien består af en 1-liters blåbæryoghurt, en mælk, en drikkeyoghurt og et müslibæger med blåbær.
Snup for eksempel en drikkeyoghurt efter træning eller hav et müslibæger med på farten, så du bliver mæt på en sund og hurtig måde.
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.