... Det har en af mine gode venner engang udtalt, og jeg har tendens til at give vedkommende ret. I dag står i rygningens tegn, da jeg forleden læste The New York Times' glimrende artikel om at sige farvel til cigaretter. Den er listet øverst forneden, og den er værd at læse. Du finder også artikler om rygning i NBA, du får svaret på hvorvidt sodavand er værre end cigaretter, hvorfor James Bond ikke har røget siden 1989 og meget mere.
____________
"Quitting smoking is the khakis of existence. Quitting smoking is the Chipotle on St. Marks Place. I am totally not cool. I may as well be someone’s stupid Brooklyn dad. My hair is its natural color. Most days I’m just wearing whatever. I do yoga endlessly. What am I now?"
Jeg tager også min del af ansvaret for, at jeg sikkert også kan være polariserende, men – også med min meditation og min buddhismeinteresse – hæ! – så prøver jeg at være lidt mindre polariserende, end jeg før har været. Jeg er faktisk begyndt at tænke en lille smule, før jeg taler. Det har jeg altså ikke været så præget af.