Morgenpost: 17.07.13

Morgenpost: 17.07.13
Offentliggjort
Morgenpost: 17.07.13

Hej hej, så er vi halvvejs i ugen og lige om lidt bliver det strålende sol, er det ikke skønt? Først skal vi have morgenpost, den kommer her:

__________

Morgenpost: 17.07.13

Den hollandske fotograf Erik Klein Wolterink har taget nogle ret fede billeder af folks køkkener i sin serie Kitchen Portraits. Det er vist en slags collagefotografi, så de forskellige elementer er fotograferet separat og derefter sat sammen, men det ser fedt ud.

__________

Morgenpost: 17.07.13

"The gender gap in the so-called STEM areas—science, technology, engineering, and math—had held steady for the past twenty years but is now increasing “at a significant and alarming rate,” according to a recent study by STEM Connector. Only 14.5 per cent of female students express interest in those fields, compared with nearly forty per cent of males."

Jeg har tidligere skrevet om det der med at lære at kode. Og kode for at lære. I USA kan man komme på sommerlejr med kodning som formål (nerd alert), og det er langtfra en dum idé. Eneste udfordring er, at langt størstedelen af deltagerne er drenge, selvom piger har mindst ligeså store skills. Ret interessant artikel om de børn, der kommer til at styre verden om få år.

__________

Morgenpost: 17.07.13

Haw Lin.

__________

Dagens alvorlige: See Your Folks. Indtast hvor dine forældre bor, hvor gamle de er og hvor tit du ser dem. Så vil den lille regnemaskine fortælle dig, hvor mange gange du når at se dem, inden de dør. Det var så lidt.

__________

Morgenpost: 17.07.13

Nu har jeg aldrig: Et norsk magasin, der både ser lækkert og indbydende ud? Det var satans. Men det ligner det, at FIN Mag er. Så vidt jeg kan forstå på deres hjemmeside, har det tidligere været et "nettmagasin", men nu er det altså kommet på tryk. Spændende! FIN er "drevet i sammarbeid med et knippe dyktige bidragsytere og motivatører" og magasinet ønsker at "rette søkelyset mot spennende og innovative mennesker som brenner for det de driver med." (Jeg elsker norsk). Det kan købes online her.

__________

Morgenpost: 17.07.13

The new single from Brooklyn rapper Joey Bada$$, “Norwegian Breakfast,” got us thinking: What do Norwegians actually eat for breakfast? We think Norway’s breakfast foods look mighty delicious, so we’ve provided you with a guide to the Nordic country’s favorite breakfast fare.

Genialt. Og endnu mere geniale er de fonetiske forklaringer på, hvordan man udtaler de norske ord. For eksempel: Røkt Laks Smørrebrød (RHAKAY-LAKS-SMUHR-BRUTH).

__________

Mark Gonzales er en af verdens bedste skateboardere. Han har været sponsoreret af adidas i 15 år og nu sender de den første signatursko i Gonzales' navn på gaden. I den anledning har adidas sluppet en lang video af legenden, der ikke blot er god til at køre på rullebræt, men også fungerer som højt respekteret idol og figur i branchen. Se med ovenfor.

__________

Morgenpost: 17.07.13

"I’m not sure which is worse, the journalists who keep repeating this same question or those who ask it once and then proclaim that “Froome has been asked the question, he has answered it and that’s what we have to go with.” Really, is that the media’s job? To ask a rhetorical question and then when you get the only answer you could possibly get, declare the case closed? Isn’t that exactly what they did in the Armstrong years, ask the same, get the same answer and go with it?"

Christopher Froome er mere dopet end et raveparty i Rotterdam, men det ændrer ikke på, at Tour de France stadig er sjovt at kigge på. Den gode cykelblog gerard.cc, der skrevet af grundlæggeren af Cervelo og det hedengangne Cervelo TestTeam, har en fin kommentar til de aktuelle begivenheder. Link via danske Veloropa, som i høj grad er værd at følge.

__________

Morgenpost: 17.07.13

"Hvis Emil fra Lønneberg levede i dag, havde han formentlig fået en ADHD-diagnose og tilhørende medicinsk behandling. Drenge med krudt i røven skal nemlig bringes til ro, så de kan komme ind i normalitetens rammer. I gamle dage fik de lov at udleve deres aktivitetstrang frem for at blive sygeliggjorte – men dengang fandtes ADHD selvfølgelig heller ikke."

Læsværdig kronik i Information om raske drenge og balancen mellem at have krudt i røven og blive diagnosticeret med ADHD. Vi bragte i Euroman for et års tid siden en artikel om det (den er ikke online, men kan evt smide den på ved lejlighed, hvis det har interesse). Jeg har ikke selv børn, men jeg synes det er foruroligende, at der bliver stillet så mange diagnoser.

__________

Morgenpost: 17.07.13

Det var alt for i dag. Husk at købe ordentlige råvarer og støt din lokale grønthandler, når du køber ind.

Vi seeeees.