Godmorgen på denne dejlige tirsdagsmandag. Hvis du har blot en smule tilfælles med samtlige personer i mit Instagram- og Facebook-feed, har du haft en påske i skøn solskin og med folk du holder af. Det har jeg i hvert fald, endda i Berlin. Skønt sted. Nu er der fandme morgenpost:
_____________
W Magazine har Kirsten Dunst på forsiden og de har sat Sofia Coppola på forsiden. To i mine øjne megaseje kvinder. Interviewet kan læses her (selvom det sgu egentlig ikke er særligt godt)
____________
15 berømte steder; zoomet ud for at fortælle en anderledes historie.
En 101 år gammel flaskepost er blevet fundet. Og nu har man fundet barnebarnet til afsenderen. Sejt!
______________
Blot et fantastisk fotografi af Golden Gate Bridge fra maj 1987, da broen fyldte 50 år.
_____________
'Wall Dogs: The Real Mad Men of New York Advertising.' Blæret lille film om et hårdt arbejde.
_____________
"There's a part in Jonathan Glazer's Under The Skin where, without giving anything away, Scarlett Johannson walks completely naked through a black void. You are not watching The Sexiest Woman Alive, nor the movie star you know and love. Instead, you are essentially watching a fly get caught in a spider's web, and it’s one of the most breathtaking performances I’ve seen in long, long time."
Rachel Sussman har et spændende projekt kørende: Hun fotograferer de ældste ting i verden. Jeps: Levende organismer, der er mere end 2.000 år gamle. Netop udkommet som bog. Tjek traileren ovenfor, der forklarer nærmere...
_____________
Jeg har henvist til den tyske Freunde von Freunden før, men de bliver ved med at lave boligreportager, der giver Bo Bedre baghjul. Her er det Albert Froch, der åbner sit hyggelige hjem.
______________
Jeg er en helt igennem indædt modstander af brunch som begivenhed. Mest på grund af den tarvelige form, hvor man på uheldig vis forsøger at forene to måltider til ét, så det ender med en kold omgang røræg og pandekager smurt ind i størknet baconfedt. Næ, så vil jeg meget hellere forsøge mig med en rigtig morgenmad. Og næste gang, jeg har folk på besøg, tror jeg de skal have bagte æg med spinat og svampe (slap af det ser godt ud).
______________
Alrite, det var alt for i dag. Husk at koldskålssæsonen er skudt i gang og at jeg de næste par måneder er særdeles lydhør over for forslag om den bedste producent eller opskrift. Lige nu kører jeg Thise med tykmælk og æg. Den er go'. Og altid tvebakker i stedet for kammerjunker.
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.