Det hele behøver ikke være nyt. Hvis du leder efter tøj med sjæl og historie til garderoben, er det i de små vintagebutikker, du skal tage hen. Vi har fundet tre vintagebutikker i København, som er et besøg værd. Se hvilke herunder.
Er du helt vild med denim, skal du lægge vejen forbi vintage-shoppen Episode på Larsbjørnsstræde i Pisserenden i København. De har et stort udvalg af unikke denimjakker og -skjorter til billige penge og i mange forskellige nuancer. Hvis du vil køre det rå look sælger de også lækre læderjakker og -støvler. Derudover er Episode også garant for et stort udvalg af sweatshirts fra blandet andet Adidas.
Er du til de lidt mere eksklusive vintage-fund, skal du tage forbi Time’s Up Vintage i Krystalgade. Her kan du finde old school slips og lækre butterflies, tunge striktrøjer, blazere og en masse andet fra de helt store designhuse som Yves Saint Laurent og Gucci.
Hvis du vil i en butik, der har lidt af det hele, skal du besøge Wasteland i Studiestræde. De har et kæmpe udvalg af accessories som solbriller, lædertasker og – mavebælter, Converse og kasketter. Leder du efter nogle fede oversize skjorter, armyjakker eller T-shirts med print, er Wasteland et besøg værd.
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.