Man skal gå så grueligt meget igennem… For sherry er det endnu værre. Tænk sig, og det er en påstand fra min side uden nogen form for videnskabeligt hold i, en hel vintype, endda fra en bestemt geografi i Andalusien, hvis almene image er komplet farvet af mindre end en håndfuld brands og her aftappede bredballede flasker. Bristol Cream står på hylderne på diskoteker til fancy cocktails eller bliver drukket af tumblere med is og appelsinskive, mens Fad No. 6 bliver pakket sammen med trailerfulde af dåseøl fra grænsebasarerne, fartet op i Jylland og derefter gemt væk i barskabe, hevet frem ved familiearrangementer eller aldrig.
Om føje tid kommer i gastro en artikel om creme-de-la-creme af sherry, men her er forskræppet. Forleden blev en flok gode vinvenner rystet i deres stokkonservative grundvold. Jeg serverede Equipo Navazos, Spaniens, ja verdens, største vinnyhed de sidste fem år. Mikrohuset bliver grundigt beskrevet i et kommende nummer af gastro, men kort fortalt handler det om en venneflok med vinskribenten og sherryentusiasten Jesus Barquin i spidsen. Gruppen higede og søgte, ikke i gamle bøger, men i gamle glemte dele af sherryhusenes bodegaer. De fandt blandt andet de to vine jeg serverede. Bota No. 30, en manzanilla pasada og den hysterisk sjældne Bota No. 26, en amontillado viejissima, som aldrig er kommercialiseret, fordi de 125 halvflasker kun er givet bort til venner og trofaste kunder. No.30 (95 point) kom i min smagning lige efter en komplet død Comtes de Champagne 1961, som havde kraftige fino-noter og manzanillaen struttede livagtigt midt i al lugten af gær. Antydning af umodne mandler gav ekstra dybde til et smukt forvirrende billede af havgus, islay whisky, umodne oliven og yuzo. No. 26 (99 point) befandt sig som amontillado naturligt i et andet aromamiljø, selvom der var slægtskaber. En aldeles overvældende berusende duft af træskibsværksted, iod, gærende øl, karamel, brændte mandler, appelsin, kanel, rust, sved og moskus. Smagen var endnu mere overvældende. Mine konservative venner havde svært ved at kapere mosten.
Jeg vil hermed slå et slag for god sherry. Søg de gode huse som Bodegas Tradicion, Rey Fernando de Castilla og El Maestro Sierra eller gå til den danske importør af Equipo Navazos og køb et udvalg. Priserne på sherry er alt for lave… eller også er priserne på anden vin for høj!
Equipo Navazos importeres af www.vinova.dk