I 1996 lancerede Giorgio Armani herreparfumen Acqua di Giò. En let, frisk og maskulin parfume, der ikke bare blev den bedst sælgende herreparfume i 90'erne, men fortsat er det den dag i dag.
Sidste år blev Acqua di Giò'en således den mest solgte herreparfume i Danmark, og det må siges at være lidt af en præstation, når man overvejer, hvor mange ting fra 90'erne, der 'totjalt' holdt i 90'erne, men som på ingen måder holder den dag i dag. Buffalo, discman og Hanson-brødrene for blot at nævne tre i flæng.
Det bliver straks sværere, når man skal komme på ting, der holdt i 90'erne, og som også holder den dag i dag.
Den opgave har vi selvsagt kastet os over, og derfor præsenterer vi jer her for 5 ting, der holdt i 90'erne, og som fortsat gør det den dag i dag.
Hiphop
2Pac, Notorious B.I.G, Beastie Boys, Wu-Tang Clan, Warren G og Nas. Listen kunne blive ved. Hiphoppens guldalder var i 90'erne, for det var her, at hiphop som genre for alvor brød igennem til mainstream-radiokanalerne. En af grundene til det var, at 90'ernes hiphop var karakteriseret ved så stor diversitet, kvalitet og innovation. Og det gælder fortsat, når man ser på artister som Drake, Killer Mike, Chance The Rapper, Kanye West og Kendrick Lamar.
Leonardo DiCaprio
"Hva' så, Gilbert Grape?" er Leonardos gennembrudsfilm fra 1993, hvor han gør det som den udviklingshæmmede Arnie, der elsker at kravle op i byens vandtårn. Rollen landede den kun 19-årige DiCaprio hans første Oscar-nominering, men det var først 20 år efter – ved dette års Oscars-show – at det efter et utal af nomineringer lykkedes DiCaprio at tage den famøse statuette med hjem for hans rolle i The Revenant. Ja mand, DiCaprio holder helt sikkert i 2016!
Skovmandsskjorten
Det kan godt være, at vi ikke længere binder skovmandsskjorten rundt om livet og headbanger til Pearl Jam, men den ternede skjorte har i den grad fået en revival. Især i det hippe kreative segment. Du kan i dag ikke kaste en tom dåseøl op i vinden på Vesterbro, uden den falder ned og rammer en grafisk designer – iført fuldskæg og skovmandsskjorte, selvfølgelig.
The Big Lebowski
"Shut the fuck up, Donny!". Det er ikke mere end et par måneder siden, at der florerede en mashup-video på nettet, hvor The Big Lebowskis antisemitiske Walter Sobchak aka John Goodman en gang for alle beder Donald Trump om at "shut the fuck up!". Videoen gik viralt, og det vidner lidt om, hvor meget Coen-brødrenes kæmpehit fra 1990'erne fortsat holder i dag.
Batman
Batmanfilmene holdt allerede i 1980'erne, da den første Batman med Jack Nicholson som en uforglemmelig Joker blev en kæmpesucces. Det samme gjorde efterfølgeren, der – sjovt nok – hed Batman Returns, med Danny DeVito som pingvingen og en Michelle Pfeiffer som Catwoman (uuuh altså ...). Filmene var lige så karikerede som de tegneserier, de var inspireret af. Dét kan dog ikke siges om Christopher Nolans samfundskritiske, realistiske (så vidt det er muligt, når det gælder en voksen mand i et flagermuskostume) og ikke mindst übersuccesfulde batmanfilm. Vi stormede i biografen for at se Batman igen, hvorfor filmen Batman vs. Superman (selvom den har Ben Affleck i hovedrollen!!) igen i år fik et filmselskab til at smide mange millioner dollars efter sig.
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.