Wuhuu, så er det fredag igen og endnu engang har jeg sourcet internettet for det bedste, der var at finde i den forløbne uge. Jeg har mod min vilje ikke været så meget online fordi jeg har været i Stockholm og i Schweiz, men det er alligevel lykkedes mig at finde et par ting, jeg gerne vil dele med dig. Here we go.
__________
Billedet ovenfor: Dejlige billeder fra New York back in the days. Fotograferet af Jamel Shabazz. Masser af god streetattitude, ghettoblastere og kærlighed.
__________
Tjek P4NO - en nem måde at tage panoramabilleder med din mobiltelefon og få dem delt.
___________
God kundeservice er efterhånden ikke hverdag, og derfor giver disse 10 historier et lille smil på læben. Jeg er især vild med historien om servicemedarbejderen fra zappos.com, der havde en kunde i røret i 10 timer. Respekt.
___________
Annonse
Hov, vi må ikke glemme musikken. The Knife har lavet et nyt track samt en ny video, som du kan se ovenfor. Der er også et nyt album på vej - det kommer til at hedde 'Shaking the Habitual' og udkommer 8. april. Det er jo lige om lidt! Hvis der forresten er nogen, der har en billet tilovers til deres koncert på Vega, giver I lige en heads up.
__________
Jeg elsker fly. Og hvis der er benplads nok, synes jeg også det er fint nok at flyve. Der bør være plads til mine stænger i British Airways nye Airbus A380, som skal flyve ruten mellem London og Los Angeles. Måske den bedste undskyldning, der findes for at rejse en smuttur til Californien.
__________
En smule deprimerende for at sige det mildt: Kinesiske handelstyper sælger fisk og skildpadder i små plastikanordninger, som man kan bruge til nøgleringe. Sælgerne påstår, at det farvede vand, som dyrene ligger i, er rigt på næring og kan give liv til et par måneder. Hvorefter - fy for helvede - indehaverne af nøgleringene varmer skildpadden eller fisken i mikroovn i 15 sekunder og spiser den. Velbekomme.
__________
I den mere appetitlige del af spektret: 15 myter som sushi. Er der for eksempel hold i påstanden om, at man ikke skal spise sushi om søndagen eller mandagen, og er sushi fra supermarkedet egentlig godt eller dårligt?
__________
Jeg synes det er sundt at overveje, hvor mange ejendele, man egentlig har brug for i sit liv for at være glad. Og hvad man egentlig behøver i sit liv. Det kan nemt blive frelst (a la "hvis du ejer mere end syv ting, så ejer tingene dig"), men New York Times har en ret interessant artikel om emnet.
__________
Annonse
VM i idiot: En mor sender sin 3-årige søn med navnet Jihad i børnehave iført en T-shirt med teksten "I Am A Bomb" påtrykt. Oh, world.
__________
Nu bliver det lummert. I serien 'Hysterical Literature' læser kvinder op af klassiske værker, så længe de kan koncentrere sig om det. Du gætter selv hvorfor.
__________
Hvid røg fra Vatikanet! Do We Have A New Pope? Tillykke til den katolske kirkes 1.2 milliarder troende med deres nye øverste leder Francis, der selvfølgelig hader homoægteskaber og er modstander af abort. What a gentleman.
__________
"Harry traveled extensively. He only stayed in the finest quality AAA-rated campgrounds, his favorite being Indian Creek outside Cherokee, North Carolina. He always spent the extra money to upgrade to a creek view for his tent. Many years later he purchased a used pop-up camper for his family to travel in style, which spoiled his daughters for life."
Meget, meget høj standard for en nekrolog. Og sikke en person, ham ville jeg gerne have mødt.
__________
"Who really lives at One Hyde Park, called the world’s most expensive residential building? Its mostly absentee owners, hiding behind offshore corporations based in tax havens, provide a portrait of the new global super-wealthy."
Annonse
God artikel fra et af verdens bedste magasiner, Vanity Fair, om verdens måske dyreste adresse, 1 Hyde Park i London.
__________
Svensk reggae? Oh yes, fra FastPoHolmen, som lavede det gode debutalbum 'En Stund' i 2011 og som nu er aktuelle med ny musik og ny video. Se ovenfor.
___________
Og en anbefaling, hvis du savner gode bøger til dit sofaboard. Taschen har netop udgivet en stor bog om Kartell, der gennem 60 år har arbejdet med plastik som primært materiale. Det er både en spændende fortælling om et traditionsrigt firma og nogle farverige (so to speak) møbler og ikke mindst personligheder. Og på Thames and Hudson har min veninde Dorothea Gundtoft udgivet 'Fashion Scandinavia', der er en imponerende gennemarbejdet bog om mode- og tekstilbranchen i Skandinavien. Den er fuld af gode interviews og betragtninger om en særdeles ambitiøs og international gruppe designere.
__________
"Far from being delusional or faith-based, having a positive outlook in difficult circumstances is not only an important predictor of resilience -- how quickly people recover from adversity -- but it is the most important predictor of it. People who are resilient tend to be more positive and optimistic compared to less-resilient folks; they are better able to regulate their emotions; and they are able to maintain their optimism through the most trying circumstances."
Og i kategorien "Folk, der har for meget tid" har vinderen i denne måned sammensat samtlige af Metallica-forsanger James Hetfields "YEAH"-udråb nogensinde.
Det fremragende magasin Fantastic Man har udgivet bogen 'Buttoned-Up', der fortæller historien om "London Style" via historien om den opknappede skjorte, der er et typisk stilkneb fra de britiske mænd i særligt Østlondon.
__________
I disse dage er det 10 år siden, den amerikansk-ledte invasion af Irak blev sat i gang. En fuldstændig forrykt krig, der tog livet af 4.486 amerikanske soldater og ca. 70.000 civile irakere. Det kan stadig gøre mig harm, at Danmark også deltog i den krig. Denver Post har samlet en stor bunke billeder, der illustrerer de 10 år i Irak. Ikke just opløftende.
___________
Annonse
"There’s no magic formula for making an exit that guarantees the person won’t take offense. But there are several things you can do to disengage in the smoothest, most dignified way possible – minimizing the awkwardness, sparing the person’s feelings as much as you can, and shoring up your rapport with someone you want to re-connect with later."
Formidabelt. National Geographic har lavet en blog med billeder fra deres ufatteligt omfattende arkiver. Nogle af dem er endda til salg. Og med 125 år på bagen er der rigeligt billedmateriale at dykke ned i. Tjek FOUND her.
Et af de sejeste projekter, jeg har set længe. To fotostuderende fra Kingston University har slugt stykker af filmstrimler og brugt kroppen som kamera. Og da filmstumperne kom ud i den anden ende, var resultatet nogle ret så seje fotografier.
__________
Oh, the irony...
__________
Annonse
Annonse
“Donner’s Model 3500 is a full-fledged analog computer weighing just 28 lbs. Designed for engineers, educators and scientists, it can be used to study almost any physical system that can be described by differential equations. It can be operated on desk tops and benches by anyone who can run a slide rule. The standard 3500 contains 10 amplifiers, stabilized or unstabilized as the user chooses. The computer performs accurately with 1% or 0.1% computing components, and is furnished ready-to-work for $1850, depending upon specific equipment desired.”
Sejt nok. Tjek i øvrigt bloggen Old Engineering, hvis du er til gammel teknologi, dimser og motorik.
__________
"Many of the women involved have an especially strong passion for the stage of mothering babies and this is a method to keep this stage permanently in their lives."
Det vidunderlige pladeselskab Wolf+Lamb fra New York har et podcast, du bør tjekke ud. Den seneste udgave, WLP115, er lavet af Baby Prince aka Gadi Mizrahi, og er et perfekt mix her til weekenden. Det er lavet "FOR LOVERS AND LOVE MAKING", og så kan man jo ikke ønske sig mere. Du kan downloade det her (mp3, 138 MB). Hvis du bruger RSS kan du tilføje podcast-feedet her.
___________
Jeg er efterhånden lidt i tvivl om, om det nogensinde bliver forår. Indtil videre lader det ikke til, at kulden har tænkt sig at forsvinde, så måske et garderobetjek vil være på sin plads. Ovenfor er de seks mest klassiske jakker, en mand kan have i sin garderobe.
__________
Annonse
Og til sidst: Shaquille O'Neal iført et customized jakkesæt i læder fra Louis Vuitton i størrelse en milliard. Elegant.
__________
Hav en god weekend, tag ikke imod råd fra fremmede og lyt noget mere til Wu Tang. Og husk at jeg altid gerne vil høre, hvis du har fundet noget passende, jeg bør have med i næste uges anbefalinger. Jeg kan fanges på kristoffer@euroman.dk. Du må også gerne skrive, hvis du savner en at snakke med. Hej hej.
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.