Var det noget med et hus i Detroit? Den konkursramte by, som alle flygter fra og få har lyst til at bo i, har nogle særdeles billige huse til salg - auktionerne starter ved blot 1.000 dollars.
______________
Hey - nu kan du snart være Kim Jong Un i det glimrende spil Glorious Leader. Det ser sjovt ud.
______________
Jeg elsker chokolade. Kunsten og videnskaben bag chokoladeproduktion.
"Think of Reddit, the Internet’s self-proclaimed front page, as the plankton of the digital information ecosystem. The vast, labyrinthine network of forums, founded in 2005, is the site where all other sites go to feed: on memes, on news stories, on ideas or whiffs of them.
But contrary the view from 10,000 feet, Reddit does not surface stories on the force of the crowd alone. Behind the Internet’s great trend-machine sits a complex, faceless hierarchy of volunteer moderators, called “mods.” Casual users never see them, and even avid Redditors — as the site’s denizens call themselves — have limited power to challenge them."
Annonse
Der er ugler i mosen på internettets forside, Reddit.
_______________
Det var alt for i dag. Husk forresten at nyde, at vejret lige nu har den helt optimale temperatur, hvor det hverken er for varmt eller for koldt, og hvor man kan cykle på arbejde eller i skole i lange bukser og en trøje og hverken fryse eller svede. Bedre bliver det simpelthen ikke.
PEACE.
PS: Jeg bestod min jagttegnsprøve i går, så jeg er pavestolt. Hvis du har noget jagt og gerne vil invitere mig med, siger jeg ikke nej.
Jeg kan love dig for, at jeg har meget på hjerte. Men det kommer jeg ikke til at blande ind i min karriere. Det er ikke professionelt interessant for mig at udtale mig om ting. At jeg selv mener en masse i det private … fair snak. Men den snak kan jeg tage med nogle venner.