Androids nye esser

Androids nye esser
Offentliggjort

Nexus S og Incredible S er et par stærke trumfer i Android-serien. Mobilerne med Googles Android-styresystem har for længst overhalet iPhone, akkurat som Windows i sin tid overhalede Mac. Anderledes kan det ikke være, når Apple insisterer på at lave produkterne selv, mens de andre styresystemer føres frem af flere producenter. Om end med vekslende held. Der er stor forskel på Android-mobilerne. Og selv om Samsungs Nexus S og HTC’s Incredible S koster omtrent det samme og begge vejer 140 gram på redaktionens brevvægt, er de stilmæssigt vidt forskellige. Både indeni og udenpå.

Vi har anmeldt de to telefoner på de næste sider.

Samsung Nexus S

Den ’rene’ Google-telefon. En reference-model, hvor Android-systemet for en gangs skyld ikke er belagt med producentens tilføjelser. Alligevel skinner det igennem, at Samsung står bag, for som så mange andre Korea-mobiler er Nexus svøbt i spejlblank plast. Det virker lidt tyndt og billigt, og man skal være over den med pudsekluden. På den anden side er her ikke noget, der knirker eller giver sig.

Formen er rund som et stykke sæbe. Selv skærmen er rundet i en bue, så overfladen ikke rører bordet, når man lægger mobilen med skærmen nedad. Det modvirker ridser og reflekser og giver en ganske slående profil, når man ser ordentligt efter. Den europæiske udgave af Nexus S har ikke AMOLED-skærm. Det giver knap så mættede, men mere naturlige farver. Billedet står skarpt og flot på den store 4” flade.

Den nye version 2.3 af Android flyver af sted, og lækkerheden løftes af nye grafiske finesser, fx slukkes skærmen med en effekt som et gammeldags billedrørs-tv. Mobilen kan virke lidt tom med sin jomfruelige Google-brugerflade, men har man erfaring med – eller bare mod på – opgaven, vil man nyde at dække skrivebordene op med sine foretrukne apps og widgets. Desværre skal man også forbi Android-markedet for at få en dansk sms-ordbog.

En mere uoprettelig svaghed er, at lageret (16 GB) ikke kan udvides. Pladsen kan blive trang, hvis man ser film på mobilen. Eller optager sine egne med det indbyggede HD-kamera (720p). Billeder indfanges med 5 megapixel, og kvaliteten er fin for en Android-mobil. Men langtfra på højde med de bedste kameramobiler som Nokia N8.

Batteritiden er også over middel, men det er sikrest at sætte den til opladning hver aften. I hvert fald hvis man bruger løs af de trådløse forbindelser, der ud over wi-fi og GPS omfatter NFC (Near Field Communication), der vil kunne forvandle mobilen til betalingskort, billet og meget mere.

Samsung Nexus S er set til 3.994 kr.

HTC Incredible S

Incredible er som Nexus lavet af plast, men kvaliteten virker højere. Apparatet virker så helstøbt, at man ikke forventer at kunne tage bagpladen af. Men det kan man, og her kan lageret også udvides med SD-kort. Mobilens mørke overflade er mat og gummiagtig, og bagsiden har en markant udskæring, der bidrager til det maskuline udtryk.

Som på Nexus er her ikke andre knapper end afbryderen og vippekontakten til lydstyrken. Og igen får vi en 4” skærm med traditionel LCD-teknik, men i flot og finkornet kvalitet.

HTC’s velprøvede overbygning til Android (Sense) er proppet med grafisk glasur, så selv en regnvåd vejrudsigt bliver en æstetisk oplevelse. Alligevel er også denne telefon kvik og responsiv. Og den bliver formentlig endnu hurtigere, når den opdateres til Android 2.3 i stedet for den nuværende 2.2.

Kameraet bakkes op af hele to LED-pærer. Det ser råt ud ved siden af den skarpt optrukne linse, men en rigtig flash var at foretrække. På nær naturligvis til video, som også her indfanges i HD (720p). Foto-delen byder på 8 megapixel og kvik autofokus, men billedkvaliteten kan langtfra måle sig med de bedste kameramobiler. Vi har endnu til gode at se en HTC-mobil med et rigtig godt kamera.

Alligevel ville jeg snuppe HTC’en, hvis jeg skulle vælge en af disse to. Incredible er måske så meget sagt, men mobilen virker mere færdig og helstøbt end Nexus S. Og vi håber, at flere konkurrenter lader sig inspirere af mobilens matte, mørke og markante design.

HTC Incredible S er set til 3.374 kr.