”Vi har fra starten af dette forløb været enige om, at vi ville arbejde med FCK’s stolte farver. Genkendeligheden i den kongeblå med de hvide detaljer og omvendt, er både det vi og fans forbinder med Byens Hold”, fortæller Les Deuxs grundlægger, Kristoffer Haapanen i en pressemeddelelse.
Udover de kendte blå og hvide farve har Les Deux-drengene valgt at bruge en bordeux-farve, som også var farven på den sweatshirt der i 2011 for alvor gav de unge designere deres endelige gennembrud.
Jeg har kun lært halvdelen af, hvad min far kunne med sine hænder. Og mine børn har lært mindre end halvdelen. De kan ingenting. Jeg tror, det vildeste, de kan, er at binde deres snørebånd. Det, tror jeg, kan være roden til noget af den mistrivsel, vi oplever.