Træt af kedelige supermarkeder? Nu åbner ambitiøst Farmer’s Market i Frederiksberg Have

Hvis du også er ved at gå død i dårligt udvalg i det lokale discountsupermarked, er her godt nyt. 19. september samles 14 mindre producenter, landbrug og madhåndværkere til Farmer’s Market i Frederiksberg Have.

Offentliggjort

September regnes af mange som højdepunktet for den danske grøntsagssæson. Naturen bugner af frugt og grønt, og er et forrådskammer uden lige.

Det markeres nu ved Frederiksberg Have, hvor House of Josty danner rammen om et nyt marked, der skal bringe råvarer fra mindre danske landbrug og madværksteder ind til byen. Meningen med markedet er at sætte fokus på sæsonens danske råvarer og menneskene bag dem.

Initiativet udspringer af arrangørernes eget Farm House i Humleoreskoven, som til daglig dyrker grøntsager til House of Josty. Til markedet suppleres egne høstvarer af et felt af inviterede producenter, der er udvalgt for deres fokus på kvalitet og lokalt håndværk.

Tanken med markedet er at skabe en direkte kontakt mellem forbrugere og producenter, så besøgende kan købe råvarer direkte fra dem, der har dyrket, høstet og fremstillet dem.

Blandt de deltagende producenter finder man både mejeriprodukter, kød, bagværk og kunsthåndværk. 

Mød blandt andre Copenhagen Goat Milk (ost), Lille Jord (kød) og Vinkelgaard (æg). I afdelingen for frugt og sødt er der Kys Øko (sæsonfrugt, most og cider), Bruuns Baghaver (marmelader) og Frederiksberg Honning, ligesom Sinne Gas kommer med friskbagt brød og Laminata laver håndlavet pasta.

Det første Farmer’s Market foregår lørdag den 19. september 2026 kl. 12-17 ved House of Josty på Pile Allé 14A på Frederiksberg. Der er gratis entre.