Pil åbner Orange Scene på Roskilde Festival 2026

Roskilde Festival offentliggør programmet til First Days, og sætter navn på, hvem der åbner Orange Scene til sommer.

Pil åbner Orange Scene på Roskilde Festival 2026
Offentliggjort

Som det efterhånden er blevet tradition på Roskilde Festival, er det en dansk artist, der åbner Orange Scene. I år er ingen undtagelse, når den danske popsangerinde Pil indtager scenen til sin største koncert til dato.

Pil optrådte første gang på festivalen i 2023 under First Days. Siden da har hun udgivet to albums, som ganske vist modtog blandede anmeldelser, men hun har alligevel cementeret sin position på den danske musikscene som et navn, man bør holde øje med.

”Det er jo det største. Jeg har lyst til at råbe det til alle: Jeg skal åbne Orange, forstår I det?!” siger Pil i en pressemeddelelse fra Roskilde Festival.

Samtidig løfter Roskilde Festival sløret for de 41 artister, der kan opleves, inden Pil åbner Orange Scene. 

På First Days-programmet finder man blandt andre de danske rappere Ozzy, Zuloo og Michael Williams. Derudover er indiepopgruppen Kayak og sangerinden Augusta Schackinger også på plakaten.

First Days løber over festivalens første tre musikdage 28.-30. juni, mens Orange Scene åbnes onsdag den 1. juli.

De 41 navne til årets program for First Days er:

100% Wet (DK)

A Good Year (DK)

Alawari (DK)

Alice Ai (DK)

Ana Juél (DK)

Augusta Schackinger (DK)

Berg (DK)

Carlina de Place (DK)

Club Live (DK)

Demersal (DK)

Diket (NO)

Dork (DK)

Døtre (DK)

Eros For You (DK)

Fauna (SE)

GB (DK)

Glayden (FI)

Grande Mahogany (FI)

Ida Duelund (DK)

Karoline Mousing (DK)

Kayak (DK)

Kōya (DK)

Mami Umami (SE)

Masiv (DK)

Miaw (DK/NL)

Michael Williams (DK)

Morild (DK)

Muskila + Simona Abdallah (DK/PS)

Oskar Witt (DK)

Ozzy (DK)

Pistol Pistol Pistol (DK)

Ponny (DK)

Portal Pets (DK)

Pumpegris (NO)

Sa_G (NO)

Salver (DK)

Scam (IS)

Smøgmænd (DK)

Spawner (DK)

Will (DK)

Zuloo (DK)