Der skal naturligvis merchandise til, når Scarlet Pleasure i løbet af november giver koncert flere steder i Danmark.
Derfor er trioen på ny gået sammen med Tonsure, som også designede en kollektion til den danske R&B/pop-gruppe for et par år siden i forbindelse med konkurrencen Dansk Design Talent – Magasin prisen.
Resultatet er en officiel minikollektion, der er inspireret af Scarlet Pleasures personlige stil og forkærlighed for farvestrålende tørklæder og fodboldtrøjer, lyder det i en pressemeddelelse.
Kollektionen, der går under navnet YIWOTY x TONSURE, er unisex og byder på halstørklæder, t-shirts, langærmede t-shirts og hættetrøjer. I et begrænset antal med priser fra 300 til 550 kroner.
Tøjet vil blive solgt både online på Tonsures hjemmeside og på de spillesteder, som Scarlet Pleasure besøger på deres tour, som de tager hul på torsdag den 16. november. Her vil gruppen blandt andet optræde i Vega i København, på Train i Aarhus og på Posten i Odense.
Fra på mandag den 13. november kan man shoppe kollektionen på Tonsures hjemmeside. Her kan du få et smugkig.
Jeg har altid interesseret mig for mennesker. Det er min store styrke. Det er også derfor, jeg var god som lærer. Snakke med dem, lytte til dem, forstå dem, give dem gode råd og vejledning. Jeg har altid elsket den der kontakt med mennesker. Den byggede jeg ind i fodbolden.