Hvis du søger efter ”Fiat”, får du vist et af Zlatans bedste citater fra Barcelona-tiden; ”Jeg var en Ferrari, der blev kørt som en Fiat.” Du kan også prøve med “burger” og billeder af Zlatans egen 600 grams store burger, dukker frem på skærmen.
Det er det svenske reklamebureau SweetPop, der står bar, og den fungerer som og ligner fuldstændig Google, hvor hver eneste søgning vil automatisk sætte ”Zlatan” foran.
Ligesom Google har en ’Jeg prøver lykken-knap’, har den nye søgemaskine fået sin egen ’’I’m Feeling Zlatan’, hvor man så ryger over på Zlatans Wikipedia-side.
SweetPop har ikke spurgt om Zlatans tilladelse, før de gik i gang, men den kreative direktør, Andreas Killander, håber, at Zlatan kan se det sjove i det.
"Hvis du skriver Ferrari, så finder du information om Ferrari og Zlatan. Hvis du søger på en opskrift, så får du en Zlatan-burger. Zlatan er et idol. Han er verdenskendt, og det er grunden til, at vi valgte ham."
Jeg er opdraget sådan, at hvad der er sparet, er tjent. Husk at gå efter de gule mærkater i supermarkedet. Økonomi er by far det, vi skændes mest om derhjemme. Og det burde man jo sige, var fuldstændig åndssvagt.