Danske WhoMadeWho spiller på årets Coachella: ”Det hele er meget opkørt”

Danske WhoMadeWho spiller på årets Coachella: ”Det hele er meget opkørt”

WhoMadeWho er endnu en gang at finde på plakaten til en af verdens største musikfestivaler, Coachella. I sidste weekend spillede de for tredje gang på festivalen, og næste weekend gør de det hele igen. Vi har talt med DJ og trommeslager Tomas Barfod om, hvordan det føles at optræde på Coachella.

Offentliggjort

HVIS DU STADIG ikke har set videoer fra Justin Biebers karaokelignende optræden på den amerikanske musikfestival Coachella, er det lidt af en bedrift. Faktisk burde det kun kunne lade sig gøre, hvis du er indehaver af en dumbphone. 

De seneste dage har det nemlig været tæt på umuligt at undgå Coachella i sit feed, da den første af festivalens i alt to weekender blev afholdt i Californien.

Coachella, der i år kan fejre 25-års jubilæum, har, siden vi indtrådte i de sociale mediers guldalder, fået tradition for at generere en nærmest astronomisk omtale. Det sker, når massevis af influencere samles for at overvære de største internationale musiknavne og dele oplevelsen på diverse sociale medier. Derfor omtales festivalen også som ‘influencer-olympiaden’.

Tilmed livestreamer festivalen samtlige koncerter på deres YouTube-kanal, så selvom du ikke nødvendigvis befinder dig på festivalpladsen, kommer du efterhånden ikke tættere på en virtuel festivaloplevelse.

Nogen, der rent faktisk befandt sig på selve festivalpladsen, var den danske elektroniske trio WhoMadeWho, som med deres tredje optræden på Coachella har cementeret sig som et internationalt navn. Vi har talt med DJ og trommeslager i bandet, Tomas Barfod, om hvordan det er at optræde på Coachella.

Et særligt kendetegn for Coachella er de mange billboards som står placeret i vejkanten på vej mod festivalpladsen. I år fik WhoMadeWho også lavet deres eget.
Et særligt kendetegn for Coachella er de mange billboards som står placeret i vejkanten på vej mod festivalpladsen. I år fik WhoMadeWho også lavet deres eget.

Nu var det jeres tredje gang på festivalen, men hvordan er det at spille på Coachella?

”Denne gang var virkelig hektisk, for jeg endte med at være vågen i 24 timer. Da vi fløj derover, vågnede jeg klokken 05 om morgenen med kæmpe jetlag. Kort tid efter kørte vi ud mod festivalpladsen og hang lidt ud med nogle venner backstage. Da vi så skulle spille, endte vi simpelthen med at spille en back-to-back-koncert med Adriatique (schweizisk DJ-duo, red.) frem til klokken 04 om natten, og jeg kom først i seng igen klokken 05.”

Hvordan opstod det, at I pludselig skulle spille med Adriatique?

”På den elektroniske scene er der generelt en meget uformel og venskabelig stemning. Vi skulle oprindeligt begge spille en time hver, men så endte vi med at aftale internt, at vi bare slog det hele sammen.”

For en som aldrig har været på festivalen, kan du så ikke prøve at beskrive stemningen?

”Man ved egentlig aldrig rigtigt, hvad man kan forvente, da det i høj grad er en influencer-festival. Den første uge er primært influencere, mens den anden uge er mere for almindelige mennesker. Jeg kan huske sidste gang, vi spillede, hvor jeg kom til pladsen dagen inden vores koncert, og jeg synes bare ikke, det var en vibe. Jeg skrev til de andre drenge, at de ikke skulle forvente for meget, men det endte alligevel med at være helt fantastisk, da vi spillede.”

Hvad synes du om, at der er så mange influencere?

”Så længe min spilleoplevelse er god, generer det mig egentlig ikke. Men jeg har også været der nogle gange uden selv at spille, og jeg må sige, at den godt kan være lidt overfladisk. Det hele er meget opkørt, fordi det ligger så tæt på Los Angeles. Generelt har de en lidt anden måde at holde festival på, end vi er vant til herhjemme, for eksempel på Roskilde, hvor alkohol fylder meget. På Coachella er folk klædt vildt på og lidt mere skarpe, fordi de skal tage billeder til Instagram, men det generer mig egentlig ikke.”

Danske WhoMadeWho spiller på årets Coachella: ”Det hele er meget opkørt”

Hvordan var publikum til koncerten?

”Virkelig godt, og det telt, vi spillede i, er bare superfedt. Det minder egentlig ret meget om en kæmpe natklub, hvor der skabes en helt særlig stemning blandt publikum.”

Hvorfor tror du, at Coachella har valgt at booke jer igen?

”Vi er blevet et internationalt navn, som også optræder på andre store festivaler i Europa. Vi har også spillet på den italienske Kappa Futur og den spanske festival Sónar. Jeg tror også, at vi er et navn, der passer meget godt ind i programmet med vores elektroniske univers. Grundlæggende virker vores koncept bare.”

Hvordan adskiller Coachella sig ellers fra festivalerne herhjemme?

”Det hele er meget mere opkørt, fordi det er verdens største celebrities, der optræder og kommer på festivalen. Jeg kan mærke den vanvittige hype, når jeg hører, at Kardashian-søstrene er på pladsen. Hele backstageområdet er også bare skørt.”

Danske WhoMadeWho spiller på årets Coachella: ”Det hele er meget opkørt”

Hvordan forbereder I jer, inden I skal på scenen?

”Jeg har brugt rigtig lang tid på at finde nogle unikke numre, som ingen andre har. I flere måneder op til har jeg haft dialoger med unge producere, som deler tracks med os. Derudover har jeg også redigeret en del af vores egne sange, så de blev særligt tilpasset Coachella.”

Selvom I nu har optrådt på Coachella tre gange, er det så stadig noget særligt?

”Første gang var klart den mest specielle, fordi vi ikke anede, hvad vi skulle forvente, og stemningen endte med at være sindssygt god. Men det er altid ret fedt. Det er lidt som med en pizza – den smager altid godt.”

Bliver man aldrig træt af at spille på Coachella?

”Jeg tror, at hvis vi ikke længere kan mærke en forbindelse til publikum, så vil jeg ikke nyde det på samme måde. Det var nemlig tilfældet med Röyksopps (norsk duo, red.) koncert, som jeg overværede efterfølgende. Det virkede, som om publikum havde glemt dem, og at de ikke var vant til at spille for sådan et crowd. Bagefter slog det mig, at Coachella egentlig kun er et fedt sted at optræde, hvis man mærker energien fra publikum.”