Ikonisk urforretning fylder 75 år:

”Vi kører den meget safe i forhold til ure herhjemme, og det virker som om, at alle falder for den samme topseller-liste. I udlandet tør folk ofte lidt mere”

I 75 år har Klarlund sat sit præg på København og har været en stor del af den rivende udvikling, vi har set inden for urverden de sidste årtier. Vi har talt med Klarlunds direktør, Ronni Hetoft, om hemmeligheden bag succesen, om virksomhedens største op- og nedture og om de største urtrends netop nu.

Ikonisk urforretning fylder 75 år: ”Vi kører den meget safe i forhold til ure herhjemme, og det virker som om, at alle falder for den samme topseller-liste. I udlandet tør folk ofte lidt mere”
Offentliggjort

Tillykke med de 75 år. Hvordan holder man sig ung så længe?

”Helt overordnet mener jeg, at evnen til at tilpasse sig og forstå den tid, man er i og bevæger sig henimod, er afgørende for at kunne skabe og fastholde succes.

Man er som virksomhed nødt til at være parat til den udvikling. Selvom man er glad for de projekter, man netop har gennemført, må man ikke stå stille. Det er vigtigt at se på, om selv nye tiltag kan forbedres.

I Klarlunds tilfælde er vi opsatte på, hvordan vi kan være de bedste værter for vores gæster i butikkerne. Vi arbejder med eksklusive produkter og i den branche, vi er en del af, med sikkerhedsdøre og jakkesæt, kan facaden hurtigt opleves ugæstfri. Her vil vi gerne skille os ud, og jeg tror, at en del af vores succes er, at vores gæster hurtigt connecter med vores personale og finder ud af, at vi er her, fordi vi kan lide det, og fordi vi deler en oprigtig passion om smykker og ure og ofte også alt muligt andet.”