Når Mikkel Øster fra Von Quar har brug for at komme ud af sit hovede, lytter han til dette album: ”Jeg elsker, at der nærmest ikke er nogen, der kender dem”

Forsangeren i hooliganrockbandet Von Quar, Mikkel Øster, fortæller her om tre album, der har formet ham.

Når Mikkel Øster fra Von Quar har brug for at komme ud af sit hovede, lytter han til dette album: ”Jeg elsker, at der nærmest ikke er nogen, der kender dem”
Offentliggjort

Fugleflugten

’Morgenlysskær’ (2019)

Jeg havde en periode i mit liv, hvor jeg gik mange lange ture for at komme lidt ud af mit hoved. Mindst én lang tur gik jeg hver dag, og ofte ønskede jeg, at jeg aldrig skulle nå hjem igen. Men lidt ligesom en kat bliver man jo nødt til at komme tilbage efter mad og husly.

Albummet førte mig ind i et større univers, en anden virkelighed end den, jeg befandt mig i. Forsangerens stemme og især den store instrumentale, melankolske lyd fik mig til at drømme stort og virkelig bare være til stede i mine følelser. En enkelt gang, mens jeg lyttede til albummet, blev jeg faktisk mejet ned af en bil i et kryds. Jeg er okay, tak. Jeg elsker, at der nærmest ikke er nogen, der kender dem. Deres musik er et hemmeligt sted, jeg kan tage hen, når jeg har brug for det. Lidt ligesom Narnia.