Halvandet år senere er det nu blevet en realitet uden for Danmarks grænser, da den eksisterende Wood Wood-butik i det ikoniske shoppekvarter Soho i London bliver udvidet med en Life Store.
”Life Store-konceptet er en oplagt udvidelse af vores nuværende butik i London, da den er medvirkende til at skabe en anderledes oplevelse end den, man umiddelbart forventer, når man træder ind i den fysiske butik, ” fortæller Wood Woods Marketing Director Katrin Bjerre.
Konceptet og sortimentet er genkendeligt fra den oprindelige Life Store i København, som bl.a. byder på udendørs køkkenudstyr fra Snow Peak, plejeprodukter fra Frama og møbler fra Artek.
Desuden vil butikken i London fokusere på at støtte lokale kunstnere og mærker.
”Med tilstedeværelsen i London forventer vi i højere grad at kunne indgå i relationer med lokale kunstnere, hvis produkter og processer vi gerne vil give en plads i vores univers,” siger Katrin Bjerre.
Wood Wood inviterer naturligvis også til launch event på London-adressen, og det foregår i samarbejde med det lokale magasin Orienteer Mapazine.
”Orienteers visuelle identitet er i høj grad outdoor-relateret, og på den måde er de også med til at indramme Life Store-konceptet, der på mange måder er blevet etableret for at skabe oplevelser.”
Annonse
Find den nye Wood Wood Life Store på 33-35 Brewer Street, Soho, London.
Jeg er opdraget sådan, at hvad der er sparet, er tjent. Husk at gå efter de gule mærkater i supermarkedet. Økonomi er by far det, vi skændes mest om derhjemme. Og det burde man jo sige, var fuldstændig åndssvagt.