Magnus Millang: ”På de seneste to produktioner har jeg bedt om at få min egen kaffe og en stærk ost”

Magnus Millang: ”På de seneste to produktioner har jeg bedt om at få min egen kaffe og en stærk ost”

Magnus Millang startede som den sjove dreng i klassen med satireserien ’Danish Dynamite’. Siden har han også markeret sig med mere alvorlige roller – blandt andet i flere af Thomas Vinterbergs produktioner – ligesom han selv har skrevet og instrueret film og tv-serier, der blander komikken med dramaet. Netop nu er han aktuel med anden sæson af ’De bedste år’.

Offentliggjort

Jeg ville ønske, jeg havde spillet rollen som … Howard Ratner i ’Uncut ’Gems’ (2020) – Adam Sandlers rolle. Den må have været virkelig sjov at spille, og jeg tror faktisk godt, jeg kunne have spillet den!? Jeg har et eller andet med karakterer, som er lidt bedrageriske, men som også har et hjerte. Og så er der også noget med afhængighed, som jeg selv har oplevet med min egen far, der drak, som jeg synes er spændende at dykke ned i. 

Jeg har også tænkt lidt over det her med komikeren – Sandler i det her tilfælde – som skifter spor og spiller en anden type rolle. Det giver en lidt anden smag end normalt. Og det er ikke, fordi jeg siger, det altid er opskriften på fede ting. Men jeg synes ofte, det fungerer, når komikere får lov til at bryde lidt ud af den der boks. Fx Jim Carrey i ’Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ og Steve Carrell i ’Beautiful Boy’. 

Jeg ville ønske, at jeg var blevet instrueret af … Pedro Almodóvar. Jeg har elsket hans film, siden jeg var ung hipster på Nørrebro, hvor ’Dårlig dannelse’ (2004) og ’Volver’ (2006) udkom. 

Jeg kan virkelig godt lide det her meget tydelige, næsten teatralske drama, som også indeholder noget satirisk, sammen med de her mættede farver, som passer godt sammen med det her spanske temperament. Man kan nærmest dufte sortfodsskinken.