Luxembourg indfører gratis offentlig transport

Tidligere har studerende og unge kørt gratis, men nu får alle landets indbyggere mulighed for at køre rundt uden beregning.

Luxembourg indfører gratis offentlig transport
Offentliggjort

Selvom begejstringen over den nye metroring i København var stor, så er det nok intet imod det jubelbrøl, der ville lyde blandt billøse, pendlere og cykeltrætte folk, hvis det blev gratis at køre med offentlig transport i Danmark.

Idéen bliver også luftet af forskellige politiske partier med jævne mellemrum, men indtil videre skal man altså stadig betale, når man stiger på bybussen eller metroen i Danmark.

I det lille hertugdømme Luxembourg har de dog haft bedre held med idéen om at gøre offentlig transport gratis.

Fra 1. marts skal landets indbyggere nemlig ikke have pungen op af lommen, når de skal ud og køre med bus eller tog.

På den måde har alle lige muligheder for at blive transporteret fra A til B, og det skal være med til at mindske uligheden i landet.

”Målet er at stoppe den voksende afstand mellem rig og fattig”, sagde transportminister Francois Bausch til BBC, da planerne for gratis transport blev fremlagt.

I skrivende stund koster det 2€, når man vil en tur med det offentlige i Luxembourg. Flere befolkningsgrupper kører allerede gratis, fx unge under 20 og studerende under 30.