VM

Louis Vuitton og FIFA sælger eksklusiv samling af VM-bolde på auktion

Så kan VM-feinschmeckerne godt hive guldkortet frem.

Louis Vuitton og den internationale fodboldorganisation FIFA slog første gang pjalterne sammen i 2010, og nu sættes den midlertidige kulmination på samarbejdet til salg på auktion i den gode sags tjeneste.

Der er tale om en samling bestående af de 13 officielle VM-bolde fra 1970 til 2014, sirligt udstillet i en eksklusiv Louis Vuitton-trunk. Oven i hatten får man en specialdesignet fodbold fra Louis Vuitton. De 13 VM-bolde er signeret af VM-vindere fra de pågældende år, hvor underskrifter fra alt fra Rivelino til Mario Götze har pumpet prisen på samlesættet i vejret.

Hvis du drømmer om kronjuvelen til din personlige man-cave, skal du dog have den store tegnebog frem. Når auktionen løber af stablen den 12. juli starter buddene således på små 1,2 millioner kroner.

Til trods for FIFAs hang til millionbeløb i sorte kufferter, går pengene ubeskåret til Naked Heart Foundation, der er startet af den russiske supermodel Natalia Vodianova, og har til formål at hjælpe børn med særlige behov.

Hvis du vil lægge et bud på udstyrsstykket, skal du sende en mail til sasha@nakedheart.org

LÆS MERE: Superligaen er tilbage: Her er 7 ting, du skal holde øje med i nye sæson

LÆS MERE: 36-årig Panini-kort-samler: "Jeg følte mig ikke creepy, men jeg var lidt malplaceret.”

LÆS MERE: Jakob Fuglsang inden årets Tour de France: "Min drøm er i første omgang at køre mig på podiet."