Nichlas har et nærmest religiøst forhold til sin frisør: ”Jeg skylder Morten meget. Nærmest alt”

Nichlas har et nærmest religiøst forhold til sin frisør: ”Jeg skylder Morten meget. Nærmest alt”

Nichlas Engelhardt Kofoed er konceptudvikler, instruktør og den ene halvdel af bureauet gernerkofoed og 31 år. Her fortæller han om sine favoritter.

Offentliggjort

PLANEN VAR AT lyve og gå ind i det her med en smøre om, at jeg bare står op hver morgen og vælger mit tøj med lukkede øjne. Men det ville være en fed løgn. 

Hvis jeg har en autistisk diagnose, så kommer det allermest til udtryk i det forhold, jeg har til min påklædning. Det er en besættelse, en decideret mani. Jeg tjekker Vestiaire og Vinted flere hundrede gange om dagen i jagten på den næste oversized skjorte i en grå nuance. Det føles rart at sige højt, så tak for det.

Håret ordner Morten, som er min frisør inde hos Barberen i Vognmagergade. Jeg kan ikke understrege nok, hvor vigtigt det er at have en person, der forstår dit hår. Jeg skylder Morten meget. Nærmest alt. 

Mit nyeste køb er en vest fra Sigurd Bank og mestrene i Mfpen. Jeg købte den samme dag, min søn blev født, og der følte jeg, at jeg havde fortjent et eller andet. Og hvad mere passende end en vest?