Amerikanske medier og brugere på de sociale medier har de seneste dage klasket sig på lårene af grin over en ny taske fra det franske modehus Balenciaga.
Den nye taske er nemlig stærkt inspireret af IKEAs karakteriske shoppingposer, der kan erhverves for en flad femmer. Prisen på Balenciagas udgave? Lige under 12.000 kroner - men den er selvfølgelig også lavet af læder.
Heldigvis får det franske modehus ikke en sag på nakken af de svenske møbelgiganter. IKEA har nemlig udtalt til TODAY, at de er smigrede over den nye taskes design.
Kigger man lidt nærmere på designeren bag den nye Balenciaga-taske, er det ikke så overraskende, at han er blevet inspireret af noget så hverdagsagtigt som IKEAs poser. Demna Gvasalia er også designeren bag det hypede mærke Vetements, som har inkorporeret logoer fra fx DHL i deres kollektion.
Vi kan afsløre, at den øverste er fra Balenciaga, mens den nederste er originalen fra IKEA.
Jeg har kun lært halvdelen af, hvad min far kunne med sine hænder. Og mine børn har lært mindre end halvdelen. De kan ingenting. Jeg tror, det vildeste, de kan, er at binde deres snørebånd. Det, tror jeg, kan være roden til noget af den mistrivsel, vi oplever.