Bliv inspireret af 50’ernes og 60’ernes engelske mods. Tag elementer fra datidens subkultur og inkorporér dem i garderoben anno 2018. Tænk smalle, sorte slips, jakkesæt med mindst tre knapper og croppede bukser. Og glem ikke parkaen, som gerne må få et personligt præg i form af badges, pins og patches.
Foto: Frederik Lentz Andersen Fra venstre:Tommy Parka, vintage til 700 kr. hos Wasteland.Jeans Minimum til 700 kr.Øreringen er Tommys egen.Brian Frakke: Gabicci til 1.845 kr.Polo: Fred Perry til 750 kr.Bukser: BOSS til 1.200 kr.Solbriller og smykker er Brians egne.NicolaiParka, vintage til 450 kr. hos Wasteland.Skjorte: Selected Homme til 500 kr.Rullekrave: Libertine-Libertine til 900 kr.Jeans: Samsøe & Samsøe til 1.000 kr.Bælte: Paul Smith til 1.000 kr.
Af Frederik Lentz AndersenAf FrederikLentz Andersen
Jeg tog en fast beslutning om, at det skal være mig, der bestemmer, hvem der kan påvirke mit humør og mit indre liv. Det er mig, der bestemmer, hvem der bliver lukket ind i min sjæl. Det har haft den afsmitning, at det ikke går mig på eller påvirker min nattesøvn, når nogen vil banke sig ind i mit hoved.