Endelig: Vi har fundet et par derby-sko, som lever op til samtlige af vores krav

Journalist Magnus Fuglsang løfter sløret for to ting, han for nyligt har tilføjet til sin garderobe. 

Offentliggjort
Paywall preview

Violet vidunder 

Jeg er lige blevet gift. Dejligt, dejligt, dejligt. Endnu dejligere var det, at det skete, mens jeg var iført en skjorte fra Nicholas Gabards magiske pariserdrøm af et klassisk herretøjsmærke, nemlig Husbands, som jeg tidligere har hyldet på disse sider. 

Husbands æstetik trækker især på referencer fra 1970’erne – dog filtreret gennem et moderne blik – og dén kombination munder ud i verdens bedste skjortekraver: lange, men ikke komisk lange, som de tenderede til at være i 1970’erne, spidse og helt perfekte til slips bundet med double four in hand-knude (også kendt som en Prins Albert-knude). 

Og tjek så lige farven?! Selvfølgelig var det hos Husbands, at jeg skulle finde den. Ikke en eller anden sørgelig kontorskjorte i ’sky’ eller ’ice’. Men violet. Det er jo den slags, Gabard kan. Og da jeg iført min violette skjorte stod dér, foran den lidt sjove giftefoged, som knugede hånden om sit røde skumgummihjerte, slog det mig, at der findes værre måder at begynde et ægteskab på.