Det er sommer, og flere er stadig på ferie rundt om i Danmark. Men modefolket holder ikke fri, og den københavnske modeuge i fuld gang. (Vi holdt selv et brag af en fest på Langelinie Pavillonen onsdag aften, og hvordan det løb af, kan du snart se.)
Der har været mange interessante shows fra blandt andre Muf10 og Han Kjøbenhavn, der viser deres tanker for næste år. Men vil man vide noget om moden lige her og nu, kan man altid se på, hvad modefolket har på disse varme sommerdage.
Igen i år har vi fået den kendte street style-fotograf Adam Katz Sinding til at skyde billeder til os. Og her er nogle af dem, han fangede på førstedagen.
Jeg har kun lært halvdelen af, hvad min far kunne med sine hænder. Og mine børn har lært mindre end halvdelen. De kan ingenting. Jeg tror, det vildeste, de kan, er at binde deres snørebånd. Det, tror jeg, kan være roden til noget af den mistrivsel, vi oplever.