Casper Christensen springer ud som brilledesigner

I et samarbejde, der har været over 25 år undervejs.

Casper Christensen sidder i en sofa iført solbriller.
Offentliggjort

I modebranchen er der samarbejder, som er strategiske. Andre er spontane. Og så er der dem, der organisk har bygget sig op gennem årene og med største selvfølgelighed altid bare vil være der.

Sådan et samarbejde er det, der nu genoptages mellem Casper Christensen og Henrik Ørgreen. Et samarbejde om et (med deres egne ord) skræddersyet brillestel, som markerer et personligt og professionelt gensyn, der har været mere end 25 år undervejs.

Casper Christensen springer ud som brilledesigner

Casper Christensen og brillemanden Henrik Ørgreen går nemlig helt tilbage til begyndelsen af 90’erne – før sidstnævntes brillefirma overhovedet var grundlagt, og han ’bare’ solgte udenlandske brands fra sin butik. 

Casper Christensen var dengang repræsentant for flere af de amerikanske solbrillemærker, som Henrik Ørgreen havde i sin portefølje, og da Ørgreen Optics-brandet senere kom til, var komikeren – der var ved at få godt gang i tv-karrieren – blandt de allerførste til at bære deres egendesignede stel offentligt.

“Dengang var vi bare nogle street-drenge, der ville skabe et nyt designbrand fra Danmark. Casper var allerede i gang med at forme sin egen persona, og vi forbandt os med det samme. Det føltes som om, vi var i samme livsfase – med samme drive for at skabe noget nyt,” skriver Henrik Ørgreen i en pressemeddelelse.

Casper Christensen springer ud som brilledesigner

Sammen har de sat sig for at designe et stel, der afspejler Casper Christensens personlighed, og som samtidig holder fast i Ørgreens karakteristiske design-DNA. Og ifølge Henrik Ørgreen selv er resultatet mere end et produkt.

”Det er en historie om venskab, fælles begyndelser og gensidig beundring – nu formet til noget håndgribeligt. Dette stel er en afspejling af os begge. Det er seriøst og sjovt. Det er modigt, men til at have på. Og det bærer ånden af to kreative veje, der krydsede tidligt og nu mødes igen – med al den erfaring, årene har givet.”

Ørgreen X Casper Christensen-stellet vil være tilgængeligt i Ørgreen Optics-butikken på Store Regnegade 1 fra den 27. juni samt online fra samme dato.