På jagt efter et simpelt og nærende måltid på Roskilde Festival? Så skal du gå efter denne asiatiske bowl

Efter nogle tropevarme første dage er temperaturen faldet markant. Euroman guider til et godt måltid, du kan varme dig på.

Offentliggjort

Man må nok erkende, at næringsrige måltider ikke ligefrem er det, der har højest prioritet, når man er på festival.

Ofte tyrer man til de snaskede burgere og fritter, når tømmermændene skal plejes, men halvvejs inde i ugen har du altså brug for at forkæle dig selv lidt mere. Og nu, hvor musikdagene er i gang, er der (heldigvis) lidt flere muligheder end Brazil og Dixi Burger.

Food Court er altid et glimrende sted at søge hen, hvis du skal have et ordentligt måltid og samtidig søge ly for den regnfulde torsdag.

Efter et par omgange rundt i Roskilde Festivals svar på Torvehallerne fandt jeg denne bowl med ris og spicy hakket svinekød fra Himitsu. 

Med hjemmelavet gochujang, jasminris, syltede rødløg, forårsløg og majs til 109 kroner bliver alle sanser stimuleret, i dette velsmagende måltid, og ikke mindst er kroppen tilbage i nogenlunde stabil tilstand, inden du igen skal over og tømme Læsk Kombucha-baren for slushice-drinks, inden du drager til Malk de Koijn.

Himitsu findes i Food Court på festivalpladsen.