Når du hører 'silkeskjorter', tænker du nok på noget blingbling og ser den franske Riviera eller John Travolta i 'Saturday Night Fever' for dig. En silkeskjorte kan afskrække mange mænd, selvom den er noget af det bedste, du kan have på, når det er varmt i vejret. Men den behøver ikke være for de få.
Silke findes nemlig også i en mere afdæmpet form; råsilke, der er et restmateriale fra produktionen af bedre silkekvaliteter. Og den er stadig ligeså oplagt til sommervarmen.
”Silke er ofte forbundet med noget skinnende, der sjældent passer godt til mænd. Men råsilke er noget helt andet. Det er perfekt til sommeren, fordi det ånder godt, og man får virkelig en god blanding mellem boheme og luksus med skjorter i råsilke. Det er helt klart en vibe for mit vedkommende, og især det svenske brand Our Legacy har en linje af skjorter i råsilke, som jeg er stor fan af,” siger kreativ direktør og chefindkøber for den tyske luksusmodeside Highsnobiety, Herbert Hofmann, i det nye nummer af Euroman.
Annonse
Our Legacy Classic Shirt White Silke til 1.244 kroner.
Another Aspect Patch pocket raw-silk shirt til 1.525 kroner.
Jeg har kun lært halvdelen af, hvad min far kunne med sine hænder. Og mine børn har lært mindre end halvdelen. De kan ingenting. Jeg tror, det vildeste, de kan, er at binde deres snørebånd. Det, tror jeg, kan være roden til noget af den mistrivsel, vi oplever.